16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

STALO sa DNES: Narodil sa známy slovenský gitarista a skladateľ Fero Griglák

1953 : František Griglák, Bratislava, gitarista a skladateľ. Študoval na ľudovej škole umenia, ľudovom konzervatóriu aj profesionálnom bratislavskom konzervatóriu. Od roku 1973 pôsobil ako muzikant v slobodnom povolaní. Už koncom 60.tych rokov založil vlastnú skupinu Inside Of Fire.

V roku 1970 nastúpil na post gitaristu do skupiny Prúdy Pavla Hammela. Tu sa uplatnil aj ako skladateľ, pesničky Medulienka, Hermína, Koče plné ruží či Zlatovláska zložil práve Fero Griglák. Z Prúdov odišiel do skupiny Collegium Musicum Mariána Vargu. Ako štúdiový hudobník hral na albumoch Mariky Gombitovej, skupiny Midi a Modus.

Svoje skladateľské a hráčske umenie naplno rozvinul v skupine Fermata, ktorú založil už v roku 1972. Táto formácia pôsobí na slovenskej rokovej scéne s menšími prestávkami dodnes. V roku 1999 vydali desiaty album, ktorý dostal názov X. V roku 2005 vydali jedenásty album Next a v novembri 2007 kompiláciu Best Of. V júni 2009 bola v reedícii vydaná kolekcia prvých osem albumov, ktoré vyšli na etikete vydavateľstva Opus, od prvého Fermáta (1975) až po ôsmy Simile (1990). V apríli 2010 vydala skupina Collegium Musicum nové CD a DVD s názvom Speak, Memory. (vtedy.sk)

STALO sa DNES: Narodil sa známy slovenský gitarista a skladateľ Fero Griglák
foto: Pavol Frešo
YouTube video
STALO sa DNES: Narodil sa známy slovenský gitarista a skladateľ Fero Griglák
SONY DSC, foto: Zolec

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články