19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Správa TANAP-u sa zaoberá prípadom Poliakov kúpajúcich sa v Štrbskom plese

Správa Tatranského národného parku (TANAP) sa zaoberá prípadom kúpania sa poľských turistov v Štrbskom plese. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková. Na prípad poukázali občania na sociálnej sieti.
      „Mrzí nás, že aj napriek každoročnému opakovanému zdôrazňovaniu zákazu kúpania sa v plesách nájdu neohľaduplní turisti, ktorí tento zákaz porušujú. Veríme však, že veľká väčšina návštevníkov národného parku rešpektuje zákon a správa sa k prírode ohľaduplne,“ reagovala na otázku TASR.
      Ochranári pripomínajú, že tatranské plesá a potoky sú citlivým ekosystémom, ale aj domovom mnohých drobných živočíšnych druhov, jedinečných glaciálnych reliktov alebo endemitov obývajúcich len určité lokality. Zdôraznili, že aj malé zmeny prostredia môžu viesť k ich zániku.
      Bocková dodala, že okrem profesionálnych strážcov prírody sa na kontrole daného územia podieľajú aj dobrovoľní strážcovia. „Tak dobrovoľní, ako aj profesionálni strážcovia môžu vybrať pokutu len v prípade, ak sú priamym svedkom porušenia zákona, čo, samozrejme, pre veľkosť územia nie je vždy možné,“ uzavrela.

 Rovnako aj slovenská poslynkyňa Tabák zverejnila na sociálnej sieti fotku, ako sa kúpe v potoku na území TANAP-u, ako miesto označila Studenovodské vodopády, kde platí najprísnejší stupeň ochrany. Následne uviedla, že miesto zle označila.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články