16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Správa EAIC: Štáty EU žiadajú v Národných plánoch obnovy 723 miliárd EUR

Členské štáty EU budú žiadať v rámci Národných plánov obnovy 723 miliárd EUR. Ich prehľad pripravila Európska asociácia inovačných poradcov (EAIC) v rámci druhej aktualizácie príručky Next Generation EU Guide.

Tá má pomôcť firmám lepšie sa zorientovať v dotačných výzvach pre výskum a inovácie. Finančné prostriedky z EU majú putovať na obnovu ekonomík členských štátov po pandémii Covid – 19 a zelenú a digitálnu transformáciu priemyslu. Súčasťou je aj prehľad pripravovaných či prebiehajúcich projektov pre Slovensko.

EU rozdelí v grantoch a dotáciách štátom dvatsaťsedmičky 723 miliárd EUR

Ako informuje príručka EAIC, plány členských štátov EU počítajú s podporou únie v celkovej výške 723 miliárd EUR. Tie budú rozdelené formou pôžičiek a grantov v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.

Štáty musia na projekty určené na boj s klimatickou zmenou vyčleniť 37 %, ktorými sa na nich budú podieľať, respektíve 20 % prostriedkov v prípade tých, ktoré sa budú týkať digitalizácie ekonomík.

Príručka EAIC zároveň zmieňuje medzinárodnú spoluprácu u Dôležitých projektov so spoločným európskym záujmom (IPCEI). Tá umožňuje členským štátom získať ďalšiu dodatočnú podporu pre priemysel, technológie a inovácie, ktoré majú slúžiť k lepšej udržateľnosti a zvýšeniu ekológie jednotlivých odvetví.

Správa EAIC: Štáty EU žiadajú v Národných plánoch obnovy 723 miliárd EUR

Finančné prostriedky poputujú napríklad na zaistenie dostatočnej kapacity polovodičov pre priemysel či inovácie pri využívaní vodíku alebo vývoji lepších batérií pre elektromobily či priemyslové prevádzky.

Okrem toho budú finančné prostriedky smerovať taktiež do vyššieho využívania cloudových služieb alebo dekarbonizácie priemyslu. „V súčasnej dobe pripravujeme ďalšie vydanie našej príručky. Tá bude venovaná implementácii plánu REPowerEU, ktorý smeruje k zbaveniu sa závislosti na fosílnych palivách z Ruska. Európska komisia navrhla zmeny v nariadeniach, ktorými sa riadia pravidlá pre Plány národnej obnovy členských krajín. Tie majú smerovať práve k odstrihnutiu sa  od ruského plynu a ropy,“ uvádza Alvarez. 

Príručka NGEU predstavuje rok po spustení podporené projekty členských krajín

Aktuálny materiál EAIC prináša taktiež príklady úspešne realizovaných a podporených projektov v jednotlivých členských krajinách. Tieto dotačné výzvy sa rozbiehajú presne rok po spustení prvej časti plánu obnovy EU.

Projekty sú zamerané na udržateľnosť dopravy a poľnohospodárstva, digitalizáciu a kyberbezpečnosť či zníženie množstva odpadu v konkrétnych regiónoch. V Bulharsku bude napríklad v rámci digitalizácie vzdelávania podporených viac než 2 240 zariadení čiastkou 246 miliónov EUR. V Taliansku vzniká 5 národných centier v spolupráci s Univerzitou Federica II, ktoré sa majú zamerať na udržateľnú produktivitu poľnohospodárstva a priemyslu, konkrétne na zníženie odpadu či zabezpečenie poľnohospodársko-potravinárskych dodávateľských reťazcov.

EU tieto aktivity podporí čiastkou 200 – 400 miliónov EUR. Príručka spomína aj českú výzvu na projekt digitálnej transformácie verejnej správy. Poslúži predovšetkým k lepšej obrane proti kyberútokom a bude podporená 74 miliónmi EUR. 

(jn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články