15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Smutné: Vinník tragickej nehody taxikára Petra (†46) stále nepozná svoj trest

Okresný súd v Nových Zámkoch bol dejiskom bizarnej situácie. Po päť a pol roku sa nanovo začalo pojednávanie v prípade tragickej nehody, pri ktorej zomrel taxikár Peter Kováč (†46) a veľmi ťažko zranená bola jeho zákazníčka Henrieta. Vinník, v čase nehody iba 19-ročný Ivan V., ktorý sedel za volantom opitý, totiž nesúhlasil, aby po zmene sudcu pojednávanie pokračovalo.

Smutné: Vinník tragickej nehody taxikára Petra (†46) stále nepozná svoj trest
Petrov taxík bol po silnom náraze šialenou rýchlosťou jazdiaceho opitého Ivana úplne rozbitý. „Ičko“ v ňom nemal šancu prežiť a jeho zákazníčka Henrieta si ponesie zdravotné i psychické následky do konca života. Zdroj: PZ

Prečo sa vlastne tragický prípad dostáva na úplný začiatok? Sudkyňa, ktorá ho od začiatku pojednávala, odišla do dôchodku a proti novému sudcovi podal Ivan V. námietku zaujatosti, a tak sa musel zložiť už tretí senát, ktorý začal opäť pojednávať. Obvinený Ivan ale nesúhlasil s pokračovaním procesu, a tak sa musí začať prakticky od začiatku. Navyše, s dohodou o vine a treste prokurátor nesúhlasil.

Opitý a rýchlo jazdiaci vinník nehody o pár mesiacov ukončí právnickú  fakultu

Tragická nehoda, ktorá doslova pobúrila celé Nové Zámky a okolie sa stala 19. decembra 2015 asi o pol štvrtej ráno na jednej z mestských križovatiek. Zhodou krutého osudu sa stala asi len 150 metrov od domu, v ktorom nebohý taxikár „Ičko“, ako Petra jeho najbližší a priatelia volali, býval. Tragédia sa stala tak, že do Petrovho auta vo veľkej rýchlosti, vpálil opitý Ivan V., ktorému po nehode policajti namerali takmer dve promile alkoholu. Navyše, tachometer sa na mieste, kde je predpísaná rýchlosť 50 km/h po nehode zasekol na rýchlosti viac ako100 km/h. Ivan V. priznal, že sa vracal sa domov zo stužkovej. „Tak do pol hodiny pred odchodom som pil. Šesť, sedem panákov, poldecákov. Tmavý tvrdý alkohol,“ uviedol pri prvých pojednávaniach na súde Ivan. Po taxikárovi, ktorý zomrel krátko po nehode, zostali dve zronené ženy, ale aj tri deti z prvého manželstva a dve z nového vzťahu. Opitý a rýchlo jazdiaci vinník nehody Ivan V., paradoxne, o pár mesiacov ukončí štúdium na právnickej fakulte.

Smutné: Vinník tragickej nehody taxikára Petra (†46) stále nepozná svoj trest
Petrove šťastie s novou rodinkou pretrhol opitý a šialenou rýchlosťou po meste jazdiaci Ivan. Zdroj: Archív Ági Horváthová
Petrova družka Ági musela odísť do Severného Írska, aby aspoň trochu zabudla

Prípad sa na neuveriteľných päť a pol roka natiahol aj tým, že prokuratúra navrhla pridať do celého prípadu ešte aj štvrtého znalca. Posudok od neho prišiel po viac ako roku, aj ten ale potvrdil, že na vine bol Ivan. Pojednávania sa zdržali aj pre Covid-19. Ani po tak dlhom čase teda nie je obvinený Ivan V. odsúdený. „Vzal nám to najvzácnejšie čo sme mali, mne milujúceho manžela a deťom milujúceho otca. Čo mám povedať na to, že sa začína od začiatku? Nuž, tak zrejme u nás vyzerá súdnictvo,“ povedala sklamaná Petrova družka Ági, ktorá teraz aj s deťmi žije u príbuzných v Severnom Írsku. Musela sa tam presťahovať, pretože pred očami mala stále miesto, kde sa tragická nehoda stala, naviac, musela sa postarať o svoje deti. „Obe sa už na novom mieste adaptovali, mne ale chýbajú priatelia. Pre ich dobro však zostávame tu,“ prezradila Ági o svojej súčasnej situácii.

Smutné: Vinník tragickej nehody taxikára Petra (†46) stále nepozná svoj trest
Vinník nehody Ivan V. sa pred súdom priznal, že pred jazdou vypil asi šesť poldecákov tvrdého alkoholu. Rodine ale odškodné vyplatiť nechce. Zdroj: Jozef Uhlárik
Koniec v nedohľadne?

Ppojednávania naťahuje Ivan V. podľa Ági aj preto, že chce doštudovať právo, pretože, ak by ho odsúdili ešte pred tým, tak by na dokončenie školy mohol asi zabudnúť. „Verím, že náš štát nie je až tak skorumpovaný a on od súdu neodíde iba s podmienkou,“ povedala smutne družka nebohého Ička. Po nanovo začatom súdnom pojednávaní sa obvinený Ivan vyjadrovať nechcel a pred svojím útekom zo súdu iba stroho povedal: „Nebudem sa vyjadrovať.“ O jeho úplnom cynizme nad pozostalými hovorí fakt, že na súde uviedol, že je ochotný zaplatiť trovy za Ičkov pohreb a iné drobné položky, ale s vyplatením nemajetkovej ujmy pre každé z dvoch Ičkových a aj samotnú Ági po 33-tisíc eur, teda spolu 99-tisíc eur, nesúhlasil. Prečo, to tiež neuviedol.

Smutné: Vinník tragickej nehody taxikára Petra (†46) stále nepozná svoj trest
Henrieta bola pri nehode ťažko zranená a následky, fyzické aj psychické, si ponesie do konca života. Zdroj: Jozef Uhlárik

Zo skutočnosti, že sa začne pojednávať od samého začiatku bola šokovaná aj Henrieta Vörösová, žena, ktorá sa v čase tragédie viezla s Ičkom v taxíku. „On mi úplne zničil môj život. Som na invalidnom dôchodku s trvalými následkami nielen na tele, ale aj na psychike To, čo sa vtedy stalo mi úplne rozvrátilo život. Aj preto ma hnevá, že vinník havárie, lebo Ivan ním je, si stále behá po slobode a smeje sa nám všetkým do tváre. Pojednávať celé od začiatku je podľa mňa choré. Na druhej strane sa tomu ani nedivím, pretože on stále niečo vymýšľa. To preto, aby sa to čo najdlhšie natiahlo a on mohol doštudovať právo,“ hnevala sa Henrieta, ktorá priznala, že sa na súdnych pojednávaniach radšej nezúčastňuje. „Nerobí mi to dobre na psychiku, takže mi to lekárka neodporučila,“ vraví žena, ktorá, rovnako ako Ičkova družka Ági, má po tragickej nehode úplne zničený život. Ďalšie pojednávanie sa bude konať 23. septembra.

Reagovať na článok môžete na redakcia@nitranoviny.sk

Foto: autor, arch.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články