23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Smrť Sebastiánka (†3): Alarmy chorému chlapčekovi niekto vypol, potvrdil technik!

Okresný súd v Nitre bol miestom ďalšieho pojednávania vo veci zbytočnej a najmä nepochopiteľnej smrti Sebastiánka Zajaca (†3). Tentokrát sa pred sudcu ako svedkovia postavili technik, ktorý po smrti chlapčeka kontroloval alarm na jeho kontrolu a tiež obvodná lekárka, ku ktorej s maminou chodil.

Sebastiánkova rodina očakávala a dúfala, že viac svetla do smutného prípadu vnesie technik, ktorý prístroj po Sebastiánkovej smrti kontroloval. Pred súdom opísal možnosti, ako môže dôjsť k zásahu do alarmov, ktoré mali signalizovať jeho ohrozené životné funkcie. Svojím zdôvodnením presvedčil chlapcových najbližších, že vinní sú jednoznačne zdravotníci.

Smrť Sebastiánka (†3): Alarmy chorému chlapčekovi niekto vypol, potvrdil technik!
Krásny, veselý a neposedný chlapček, tak si budú pamätať Sebastiánka (†3) jeho najbližší. Zdroj: Archív Kaja Očkovská
Príbuzní sú presvedčení, že za chlapcovou smrťou stojí aj znefunkčnený monitor

Sebastiánkove posledné hodiny začali odbíjať 21. januára 2017, keď ho priviezli rodičia do nitrianskej nemocnice s podozrením na cukrovku. Domov sa však už živý viac nevrátil a z jeho smrti vinia užialení rodičia práve zdravotníkov z detského oddelenia nitrianskej nemocnice. Na lavici obžalovaných sa ocitli dve lekárky – Silvia L. a Silvia M., a tiež dve zdravotné sestry Ingrid S. a Marianna H. a Ingrid S., ktoré ale od začiatku procesu súhlasili s tým, aby sa súd konal v ich neprítomnosti. Prokuratúra všetky štyri obvinila z prečinu usmrtenia.

Príbuzní Sebastiánka (†3) sú navyše presvedčení, že za jeho smrťou stojí aj znefunkčnený monitor pri jeho lôžku, ktorý nealarmoval jeho problémy. A práve na základe toho ležal hodinu bez povšimnutia a zomieral. Žiaľ, pri tom sa mu rozvinul opuch mozgu, ktorý sa mu napokon stal osudným. Práve preto bol na súde veľmi dôležitým svedkom technik Radoslav Neupauer, ktorý spomínaný alarm po jeho smrti kontroloval.

Alarmy sa dali nastavovať z centrály, bez funkčného displeja to nebolo možné

Radoslav Neupauer pracoval ako technik špecialista pre medicínske zariadenia. „Z technického oddelenia nemocnice mi zavolali, či by som skontroloval monitor vitálnych funkcií,“ vypovedal pred súdom technik. Presný deň kontrolnej obhliadky si síce nepamätal, no spomenul si, že to bolo v čase, keď sa už nevedel dostať k údajom z inkriminovaného obdobia. Záznamy sa podľa Neupauera na centrále uchovávajú 28 hodín, potom sa premazávajú. Aj preto z osudného dňa žiadny záznam nenašiel.

Záznam z monitora, na ktorý bol chlapček napojený sa uchováva ešte kratšie, iba 12 hodín. „Spätne ale zobrazuje numerické aj grafické hodnoty, a tak sa z neho predsa len niečo vyčítať dá,“ potvrdil Neupauer. Zaujala však jeho výpoveď, ktorá sa týkala možnosti manipulácie s alarmami. Podľa neho sa dajú nielen vypnúť, ale aj stíšiť až na nulovú hlasitosť či deaktivovať na istý čas. „Ak sú alarmy potlačené, prístroj ukazuje len grafickú krivku a numerické hodnoty,“ uviedol Neupauer, podľa ktorého sa alarmy v tomto prípade dali nastavovať z centrály, čo však bez funkčného displeja nebolo možné.

Smrť Sebastiánka (†3): Alarmy chorému chlapčekovi niekto vypol, potvrdil technik!
Takí šťastní boli Anton a Dominika keď ešte ich milovaný Sebastiánko žil. Zdroj: Archív Kaja Očkovská
Znamenané dáta obyčajný laik vymazať nedokáže, to môže iba špecialista

Dá sa to však takisto aj na monitore pri lôžku, no ak sú raz alarmy zapnuté, zrušiť sa podľa Neupauera nedajú. „Z centrály sa nedajú vypnúť, len potlačiť na dve minúty. Z bezpečnostných dôvodov núti zdravotnícky personál prísť k monitoru a skontrolovať, čo sa deje,“ vysvetlil technik prístrojov a dodal, že alarm sa ozýva dovtedy, kým nie je dosiahnutá hodnota nastavená na monitore. Odborník tiež uviedol, že sledované parametre sa nedajú nastaviť na nulu tak, aby alarm nič nesignalizoval. „Hranica alarmu sa dá zmeniť. Pri spodnej hranici je však minimálna hodnota 70%,“ skonštatoval a dodal, že zaznamenané dáta obyčajný laik vymazať nedokáže. „Môže to iba špecialista, ktorý má špeciálny prístupový kód a musí tiež ovládať operačný systém, ktorý nie je štandardný. Na Slovensku sme v súčasnosti iba dvaja takí, ktorí to dokážu,“ povedal pred súdom Neupauer.

„Je to pre nás veľká vec, pretože my vieme, že alarm vypla jedna zo sestier,“ prezradila nám chlapčekova mama Dominika. Výpoveď technika bola podľa nej veľkým posunom vpred na dokázanie viny konkrétnym osobám. Chlapčekova mamina je presvedčená, že technik Neupauer veľmi dobre vysvetlil ako došlo k vypnutiu alarmu, a že to nevie urobiť laik, ale iba ten, kto to má na starosti. „O vypnutých alarmoch hovoril i lekár, ktorý ho prišiel večer oživovať. Zaujímavé bolo aj to, že právny zástupca exprimárky predložil na osvetlenie štyri fotografie z prístrojov, ktoré tam boli, no na jednej nebol ten, na ktorý bol náš Sebinko napojený. Prečo?“ nechápe Dominika zvláštny pokus advokáta.

Smrť Sebastiánka (†3): Alarmy chorému chlapčekovi niekto vypol, potvrdil technik!
Z prečinu usmrtenia Sebastiánka sú obžalované lekárky Silvia L. a Silvia M., ktoré na súd, na rozdiel od zdravotných sestier Ingrid S. a Marianna H. chodia pravidelne. Zdroj: Jozef Uhlárik
Výsledok z moču doplnili do chlapcovho zdravotného záznamu až po jeho smrti

Zaujímavý moment sa nastal aj pri výpovedi chlapčekovej pediatričky, ku ktorej chodil od jeho 7. mesiaca. Pred súdom povedala, že často chorý nebýval a ani sa neliečil na žiadne závažné ochorenie. Súboj lekárok sa ale odohral pri Sebastiánkovej preventívnej prehliadke u trojročných detí, ktorú absolvoval v polovici decembra 2016 a jej súčasťou bolo aj vyšetrenie vzorky jeho moču. Tú jeho mama, podľa jej slov, zaniesla do laboratória 3. januára 2017.

Priam nepochopiteľné je, že výsledok s vysokou hodnotou glukózy doplnili do jeho zdravotného záznamu až po jeho smrti! Obžalovaná exprimárka Silvia L. poukázala na to, že výsledok vzorky moču dovtedy nikomu nechýbal. Ďalšia obžalovaná lekárka Silvia M. uviedla: „Od 3. do 30. januára je 27 dní, čo je veľmi závažná doba na rozvoj diabetickej ketoacidózy“. Chlapcova mama sa ale bránila, že moč priniesla 3. januára a informovala sa aj na výsledky. „Na základe toho som nemala dôvod myslieť si, že môjmu dieťaťu niečo bolo. Sebinko bol v poriadku a správal sa tak, ako dovtedy,“ zareagovala chlapcova mama Dominika a dodala, že o zdravotný stav syna sa vždy zaujímala a nikdy by nič nezanedbala. Lekárke volala ešte aj 30. januára, a tá ho s podozrením na cukrovku poslala do nemocnice. Ešte v ten deň v nej však jej milovaný synček zomrel v dôsledku ťažkého opuchu mozgu.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články