20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Smer tvrdí, že Hlas-SD chce vytvoriť vládu so Sulíkovcami a Progresívcami

Opozičný Smer-SD tvrdí, že s ním mimoparlamentná strana Hlas-SD vylúčila povolebnú spoluprácu. Hlas-SD reagoval, že vopred spoluprácu vylúčil len s OĽANO a ĽSNS. Smer-SD v stanovisku dodal, že strana Petra Pellegriniho chce vytvoriť vládu s SaS či mimoparlamentným Progresívnym Slovenskom (PS).

Smer-SD tvrdí, že Hlas-SD chce vytvoriť po parlamentných voľbách pravicovo-liberálnu vládu s jednou zo strán rozpadnutej vládnej koalície a s jedným z nových politických subjektov. „Toto rozhodnutie oznámil v sobotu predseda Hlasu Peter Pellegrini. Z jeho slov jasne vyplýva, že pôjde o spoluprácu Hlasu, SaS a Progresívneho Slovenska,“ uviedla strana v stanovisku pre médiá. Dodala, že okrem Smeru-SD vylučuje Hlas-SD spoluprácu aj s mimoparlamentnou Republikou.

„SMER – slovenská sociálna demokracia (SMER – SD) berie na vedomie rozhodnutie politickej strany Hlas vylúčiť z povolebnej spolupráce SMER – SSD a Republiku a vytvoriť po nasledujúcich parlamentných voľbách pravicovo-liberálnu vládu s jednou zo strán rozpadnutej vládnej koalície a s jedným z nových politických subjektov. Toto rozhodnutie oznámil v sobotu predseda Hlasu Peter Pellegrini. Z jeho slov jasne vyplýva, že pôjde o spoluprácu Hlasu, SaS a Progresívneho Slovenska, ktorého predstavitelia absolvovali po páde vlády E. Hegera stretnutie v prezidentskom paláci (Hlas – P. Pellegrini, SaS – R. Sulík a PS – Z. Čaputová).

Vládna koalícia zložená z Hlasu, SaS a Progresívneho Slovenska znemožní napĺňanie akýchkoľvek predstáv o silnom sociálnom štáte a boji proti chudobe a zdražovaniu. Odmietavé postoje SaS a Progresívneho Slovenska k ľavicovej agende sú všeobecne známe. Naopak, otvorené prihlásenie sa Hlasu k extrémnym liberálnym a pravicovým stranám ako je SaS a Progresívne Slovensko vytvára neobmedzený priestor na presadzovanie radikálnej liberálnej a pravicovej agendy. Akékoľvek sociálne sľuby, ktorými dnes Hlas hýri, sa pri spolupráci s takýmito stranami stávajú len fikciou a zaváňajú klamaním voliča. Postoj Hlasu je o to zarážajúcejší, že požiadal SMER – SD o súhlas s asociovaným členstvom v Strane európskych socialistov (PES), čo vo svetle avizovanej spolupráce Hlasu s pravicou a liberálmi musí SMER – SD považovať za podvod.

SMER – SD je naďalej presvedčený, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu, zloženú z programovo blízkych strán sústredených na riešenie najväčších výziev spojených so znižovaním životnej úrovne a spoločenskou a politickou nestabilitou. SMER – SD nebude hrať so svojimi voličmi žiadne falošné hry a bol, je a bude zárukou priamočiarej ľavicovej politiky,“ uviedla strana vo svojom vyhlásení.

Pellegriniho strana nechce vopred hovoriť o zostavovaní budúcich koalícií. „O podobe budúcej vlády rozhodnú ľudia v demokratických voľbách tým, koho a v akej sile pošlú do Národnej rady SR. Zostavovať vopred budúce koalície je neúctivé voči ľuďom a Hlas-SD má k ich volebnému právu rešpekt, úctu a pokoru,“ reagovala pre TASR hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Hlas-SD zopakoval, že pôjde do volieb samostatne. „Jeho ambíciou je byť jedinou zmysluplnou alternatívou voči súčasnému marazmu a rozvratu. Spoluprácu vopred vylúčil len so stranami OĽANO a ĽSNS, ktoré považuje za hrozbu pre demokraciu na Slovensku,“ dodala Medveď Macíková.

Smer-SD v stanovisku vyhlásil, že koalícia Hlasu-SD, SaS a PS by znemožnila napĺňanie predstáv o silnom sociálnom štáte a boji proti chudobe a zdražovaniu. Smer-SD žiada vládu zloženú z programovo blízkych strán sústredených na riešenie výziev spojených so znižovaním životnej úrovne a spoločenskou a politickou nestabilitou. Strana zároveň deklaruje, že je zárukou priamočiarej ľavicovej politiky.

(ts, tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x