17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Smer-SD: Riešením rusko-ukrajinského konfliktu sú mierové rokovania

Riešením rusko-ukrajinského konfliktu nie sú dodávky zbraní, ale mierové rokovania. Vyhlásil to opozičný Smer-SD, ktorý odmieta zaťahovanie SR do tohto konfliktu. Úlohou Slovenska je podľa Smeru-SD poskytovať humanitárnu pomoc.

Humanitárna pomoc Slovenska pre Ukrajinu má podľa Smeru-SD zahŕňať starostlivosť o utečencov aj liečbu ranených, no nie dodávky zbraní a vojenského materiálu. Strana víta a podporuje všetky aktivity smerujúce k ukončeniu konfliktu a nastolenie mieru. Smer-SD zdôraznil, že v deň vypuknutia vojny na Ukrajine odsúdili útok ako jasné porušenie medzinárodného práva.

Strana tvrdí, že každý deň konfliktu predlžuje utrpenie a prináša smrť tisícom vojakov aj civilistov. „Od samého začiatku konfliktu hovoríme, že ide o konflikt dvoch svetových veľmocí, Ruska a USA,“ uviedol Smer-SD v stanovisku, ktorý zaslal tlačový odbor strany.

Šéf Smeru-SD Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii vyhlásil, že záujem riešiť konflikt na Ukrajine mierovou cestou má Čína. Preto víta, že Čína zverejnila 12-bodový dokument o „politickom urovnaní“ tejto krízy. O téme sa predstavitelia Smeru-SD v piatok rozprávali aj s čínskym veľvyslancom a jeho tímom. Fico deklaroval, že Smer-SD podporuje zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska na EÚ a NATO. „Ale to nám nemôže brániť, aby sme mali kritické pohľady, vlastné suverénne postoje,“ skonštatoval. Mrzí ho, že v EÚ sa v deň výročia začiatku invázie nezaoberali mierovými plánmi.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v dokumente uviedlo, že všetky strany by mali podporovať Rusko a Ukrajinu v spolupráci a čo najrýchlejšom obnovení dialógu. „Jadrové zbrane nesmú byť použité a jadrové vojny nesmú byť vedené,“ dodal čínsky rezort diplomacie. Peking tiež Rusko a Ukrajinu vyzval, aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a vyhýbali sa „útokom na civilistov a civilné zariadenia“.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x