28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Smer má dve POŽIADAVKY na novú vládu prezidentky Z. Čaputovej

Vedenie strany SMER – SSD na tlačovej besede odprezentovalo dve požiadavky na prezidentku Čaputovú týkajúce sa novovymenovanej vlády SR.

Predseda strany Robert Fico potvrdil, že jeho strana berie na vedomie, že si prezidentka vytvorila svoju vlastnú vládu a že v rozpore s princípmi parlamentnej demokracie si uzurpovala výkonnú moc. No namietol, že táto vláda vznikla bez akejkoľvek konzultácie s parlamentnými opozičnými stranami. Navyše v tejto vláde nie je jediný človek, ktorý by reprezentoval sociálnodemokratické názorové spektrum.

„Včera vláda Zuzany Čaputovej preukázala veľkú mieru odhodlania pracovať a keďže táto vláda sa bude snažiť získať dôveru Národnej rady Slovenskej republiky, je podriadená národnej rade a národná rada ju kontroluje. My si myslíme, že hneď treba začať pracovať a keďže to je taká zvláštna vláda pani prezidentky, našou povinnosťou v parlamente je teraz žiadať túto vládu o konkrétne výkony. Minulý týždeň sme doručili do podateľne úradu vlády návrh, aby vláda Slovenskej republiky predložila do Národnej rady Slovenskej republiky návrh na skrátené legislatívne konanie vo veci zákonov, ktoré sa týkajú zdražovania potravín. Ste informovaní, že v prvom čítaní v národnej rade prešli všetky tri návrhy, ktoré sme predložili po konzultáciách s predstaviteľmi poľnohospodárov, prvovýrobcov, spracovávateľov a obchodníkov. Išlo o návrh zákona, ktorý v podstate odpúšťa odvody zamestnávateľom v tomto sektore na šesť mesiacov. Je to zníženie nákladov na prácu o 25 percentˇ,“ uviedol R. Fico.

Ďalej boli predložené dva návrhy zákonov, ktoré sa týkajú cenovej regulácie, pričom jeden obsahuje povinnú reguláciu, ak vzniknú na to všetky podmienky a ďalej môže ministerstvo financií pôsobiť aktívnejšie, pokiaľ ide o boj proti drahým potravinám. Odchádzajúca pro forma vláda s týmto nič nerobila, to znamená, že o týchto návrhoch by sa muselo rokovať až na ďalšej schôdzi NR SR. R. Fico opätovne oficiálne vyzval novú vládu, aby okamžite prijala návrh na skrátené legislatívne konanie ohľadne už spomínaných zákonov, aby sa o nich rokovalo už zajtra.

Druhá požiadavka na novú vládu sa týkala bezpečnosti SR. Z pozície predsedu Výboru pre obranu a bezpečnosť bol odvolaný Juraj Krúpa, tento výbor je teda dnes nefunkčný, čo znamená, že nie sú žiadne kontrolné nástroje voči ministerstvu obrany a voči zložkám, ktoré zabezpečujú výkon polície.

„My sme opakovane v minulosti žiadali cez národnú radu vládu Slovenskej republiky, aby predložila informáciu, čo všetko bolo vyvezené na Ukrajinu. Ale nás najmä zaujíma, v akom stave sú naše zásoby munície, pretože máme interné informácie, že krajiny strednej a východnej Európy majú obrovský problém, pokiaľ ide o muníciu. Odchádzajúci minister Naď odmietal akékoľvek informácie tohto typu dať na stôl, včera sa prezentoval smiešnym pamfletom, ktorý ani nevieme, kto vlastne podpísal, pokiaľ ide o analýzu, že či mohli alebo nemohli darovať na Ukrajinu stíhačky Mig všetku muníciu a zbrane. Preto druhá požiadavka na vládu, ktorá nemá zatiaľ dôveru v parlamente je, aby sa nový minister obrany v čo najkratšom čase stretol s poslaneckým klubom strany SMER – slovenská sociálna demokracia. Chceme sa baviť s ministrom, či je pripravený prevziať zodpovednosť za to, čo napáchal v rezorte Naď. Či je pripravený prevziať zodpovednosť za to, že zorganizoval odovzdanie zbraní, ktoré nemohol odovzdať na Ukrajinu,“ uvádza R. Fico.

Poslancov strany SMER – SSD však najmä zaujíma, čo sa dialo na Slovensku, pokiaľ ide o muníciu. R. Fico si myslí, že dochádzalo k hrubému porušovaniu a pýta sa, čo by sa stalo, keby sme boli nútení použiť svoje ozbrojené sily, či by vojaci mali čím strieľať a brániť sa.

Potvrdil, že postupne bude jeho strana ďalej žiadať o vyjadrenie a urýchlené konanie ministra zdravotníctva k akútnej situácii vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá za tri mesiace urobila dlh 50 miliónov a hrozí, že to bude 200 miliónov. Samotná zdravotná poisťovňa hovorí, že pokiaľ nebude dofinancovaná, nebudú peniaze na platy zdravotníkov už počas leta a môže dôjsť k úpadku samotnej poisťovne. Rovnako hovorí, že vzhľadom na to, že niektoré nemocnice nie sú zazmluvnené, výrazne môže stúpnuť počet úmrtí, nakoľko im nebude poskytnutá elementárna zdravotná starostlivosť.

Zopakoval, že vláda by mala začať spoluprácu s parlamentom tým, že predloží návrhy na skrátené konanie vo veciach, ktoré sa týkajú zdražovania potravín, ktoré je enormné.

YouTube video

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x