14.8 C
Nitra
utorok, 25 júna, 2024

Slovensko už plní podstatu smernice EÚ o dočasnej ochrane utečencov

Minister vnútra SR Roman Mikulec oznámil, že ministri vnútra členských krajín EÚ sa na nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné záležitosti zaoberali aktiváciou smernice EÚ o dočasnej ochrane. Informuje spravodajca TASR.
      

„Informoval som kolegov o krokoch, ktoré prijala slovenská vláda v uplynulých dňoch, o zmenách v zákonoch o civilnej ochrane, aby sme mohli vyhlasovať mimoriadnu situáciu aj pri zvýšenom prílive utečencov,“ uviedol Mikulec.
      Plný názov tejto smernice Rady EÚ je smernica o minimálnych štandardoch na poskytovanie dočasnej ochrany v prípade hromadného prílevu vysídlených osôb a o opatreniach na podporu rovnováhy úsilia medzi členskými štátmi pri prijímaní takýchto osôb a znášaní z toho vyplývajúcich dôsledkov.
      

Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová povedala, že Európska únia sa musí pripraviť na príchod miliónov ukrajinských utečencov na svoje územie.
      Johanssonová v mene eurokomisie uviedla, že je za aktiváciu smernice, čo zaistí prístrešie tým Ukrajincom, ktorí vinou vojnových udalostí hľadajú v Únii ochranu.
      

Mikulec dodal, že Slovensko novelizovalo aj zákon o poskytovaní dočasného útočiska, čím predbehlo eurokomisiu, pretože Johanssonová tento návrh pripravila pre tohtotýždňové „nekrízové“ zasadnutie ministrov vnútra EÚ, ktoré sa uskutoční vo štvrtok (3. marca) rovnako v Bruseli.
      Postoj SR podľa Mikulca znamená, že SR zodpovedne vyhodnocuje všetky veci a už teraz má pripravenú legislatívu, ktorá bude aktivovaná na úrovni celej EÚ.
      Minister dodal, že jednotlivé členské krajiny na nedeľňajšom stretnutí informovali o tom, ako prebieha prijímanie ukrajinských utečencov na ich hraničných priechodoch. Takisto v Bruseli informoval, že Slovensko v nedeľu vytvorilo na hranici s Ukrajinou „hotspoty“ a že robí všetko preto, aby čas, ktorí utečenci strávia na slovenskej hranici, bol čo najkratší.
      Všetky krajiny EÚ podľa neho odsúdili vojnu na Ukrajine a vyjadrili podporu Kyjevu – aj čo sa týka humanitárnej pomoci, aj čo sa týka dodávok munície či zbraní.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články