20.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Slovensko navštívil ukrajinský prezident V. Zelenskyj

Slovensko v dnes popoludní navštívil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR prináša súhrn udalostí.

– Zelenskyj sa stretol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. Hovoril aj s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a premiérom Ľudovítom Ódorom.

– Prezidentka Čaputová verí, že NATO poskytne Ukrajine na samite vo Vilniuse víziu budúceho členstva. Obnovu Ukrajiny považuje za veľkú príležitosť pre slovenské firmy. Hovorí o výborných bilaterálnych vzťahoch krajín. Poukázala aj na rozvíjajúcu sa spoluprácu, napríklad pri vývoji húfnice.

– Prezident Zelenskyj očakáva od budúcotýždňového samitu NATO vo Vilniuse konkrétne kroky voči Ukrajine s presnými termínmi ich realizácie. Chce nielen sľuby, ale aj bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, kým sa nestane členom Aliancie. Poďakoval Slovensku za podporu, humanitárnu i vojenskú pomoc.

– Ukrajina nemôže podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára vstúpiť do NATO skôr, než na jej území nebude mier. Zároveň poďakoval Ukrajine, že bojuje aj za Slovensko.

– Premiér Ódor potvrdil pokračovanie podpory Ukrajine. Poukázal tiež na to, že pre slovenských podnikateľov, ktorí chcú v budúcnosti investovať na Ukrajine alebo sa spolupodieľať na jej obnovení, treba čo najskôr nastaviť podmienky.

– Zelenskyj sa stretol aj s expremiérom Eduardom Hegerom a bývalým ministrom obrany Jaroslavom Naďom. Poďakoval za rozhodnutia Hegerovej vlády v prospech Ukrajiny a jej občanov.

– Ukrajinský prezident Zelenskyj navštívil Slovensko po druhýkrát, prvý raz od začiatku ruskej vojenskej agresie na Ukrajine.

– Na Slovensko pricestoval z Českej republiky, kde absolvoval stretnutie s prezidentom Petrom Pavlom, premiérom Petrom Fialom aj predsedami oboch komôr parlamentu. Tento týždeň navštívil aj Bulharsko. Pokračoval tak v sérii návštev krajín, ktoré podporujú Ukrajinu.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x