20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Slovenskí rebeli z KOMÁRNA skúšajú novú Milenku

Scenárista a režisér Jozef Černek si veľmi dobre uvedomuje, že každé divadlo má úspech vďaka tým, ktorí ho navštevujú, jeho divákom. Dramaťák, ale aj Slovenskí rebeli, o ktorých dnes bude reč, si divákov v Komárne získali už dávno. Aby však divák vedel, že Rebeli nespia zimným spánkom, Jozef Černek informuje o tom, ako bude vyzerať najnovší muzikál.

Slovenskí rebeli z KOMÁRNA skúšajú novú Milenku
Z vystúpenia Slovenských rebelov

Problém oddialili Slováci, aj Maďari

Nedávno, na jeseň minulého roku komárňanský Dom Matice Slovenskej dostal výmer na doslova šialenú sumu za energie. Nejaký čas to vyzeralo na jeho zatvorenie, no mohutná kampaň, ktorú vyvinulo jednak vedenie DMS, ale neskôr už aj samotní diváci, zabezpečila, že nejaká časť peňazí sa podarila vyzbierať. Zabrala tiež cesta Jozefa Černeka na zasadnutie Výboru NR SR pre kultúru, po ktorej DMS dostal prísľub, že situáciu bude Ministerstvo kultúry SR riešiť. V tom čase sa potvrdilo to, čo my, v Komárne už dávno hovoríme – Slováci a Maďari v našom meste vedia ťahať za jeden povraz a Dom Matice Slovenskej podporili svojimi darmi aj tí, ktorých materinskou rečou je maďarčina.

Jozef ČERNEK: Slovenský rebel v Komárne úspešne vedie divadlo a Maticu slovenskú

Druhá časť trilógie

Jozef Černek pripomína, že pripravovaný muzikál bude druhým dielom z trilógie, ktorej prvá časť – Bosorka sa stretla s veľkým diváckym úspechom. „Pokračujeme v trilógii Bosorka – Milenka – Prespanka. Náš kreatívny tím má mimoriadne náročnú úlohu, pri ktorej dochádza k najväčším tvorivým sporom – primáška Julka spoločne s vedúcou Robertou hľadajú najvhodnejšie piesne tak, aby sa hodili do konceptu tanca,“ prezrádza Černek vo videu.

Slovenskí rebeli z KOMÁRNA skúšajú novú Milenku
Slovenskí rebeli

Nový nástroj

V tomto diele budú mať diváci možnosť počuť aj (v tvorbe Rebelov) nový hudobný nástroj.„Volá sa duduk, pochádza z Arménska a bude predstavovať hlas duše,“ hovorí Jozef Černek: „O tom je predstavenie Milenka – bude k nám hovoriť duša.“ Uchopiť duduk podľa Černeka nie je úplne jednoduché, no už mesiac sa o to snaží Michal Szigeti. Nástroj je totiž úplne iný, ako dychové nástroje, ktoré „v našich končinách“ poznáme. Černek však avizuje, že to celé rozhodne bude stáť za to a celé to bude veľkolepé.

Slovenskí rebeli z KOMÁRNA skúšajú novú Milenku
Jozef Černek s rebelkami

Sme zvyknutí

Komárňanský divák o veľkoleposti diela vôbec nepochybuje. Ako Dramaťák, tak aj Rebeli si totiž svojho diváka z diela na dielo doslova rozmaznávajú viac a viac. Vlastne, nielen toho komárňanského – naše súbory niekoľkokrát vystúpili napríklad aj v Radošinskom naivnom divadle a to s veľkým úspechom.

Kedy bude premiéra? Budeme vás radi informovať!

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x