16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Slováci odovzdali štyri milióny zálohovaných plastových fliaš a plechoviek

Slováci k pondelku odovzdali štyri milióny kusov zálohovaných plastových fliaš a plechoviek. Informuje o tom Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR na sociálnej sieti.
      

Zálohované fľaše a plechovky sú označené symbolom „Z“ v šípkach, ktorý je v blízkosti čiarového kódu spolu s textom „zálohované“. MŽP pripomína, že jednorazové obaly sa nestláčajú a fľaše sa odovzdávajú aj s vrchnákom.
      V súčasnosti je v rámci zálohovania polročné prechodné obdobie. Na pultoch budú počas januára a začiatkom februára pribúdať nové registrované obaly s označením „Z-Zálohované“. Zároveň sa do konca júna 2022 dopredajú staré zásoby nezálohovaných obalov. Obaly bez označenia patria do triedeného zberu.
      Zálohujú sa všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Výnimku tvoria obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.
      Výška zálohy je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Distribútor musí zo zákona uvádzať cenu nápoja oddelene od zálohy obalu, ktorá sa potom nakupujúcemu zaúčtuje pri pokladnici.
      Zálohovanie nápojových obalov je na Slovensku spustené od 1. januára.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články