15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Slavomír Fijalka: Za vysoký počet civilných obetí bombardovania Nitry môže nezrušenie trhov

Slavomír Fijalka sa dlhé roky vo voľnom čase venuje historickému bádaniu v oblasti druhej svetovej vojny, najmä oslobodzovacích bojov na území dnešného Slovenska. Svojím bádaním, napríklad, pomohol už niekoľkým rodinám z bývalého ZSSR vypátrať miesto posledného odpočinku ich príbuzného, ktoré bolo po dlhé desaťročia neznáme. Rovnako tak sa mu podarilo vypátrať aj niekoľko zaujímavých detailov z obdobia, keď Nitra čelila krvavému bombardovaniu. Na tieto informácie sme sa Fijalku pýtali v nasledujúcom rozhovore. 

Slavomír Fijalka: Za vysoký počet civilných obetí bombardovania Nitry môže nezrušenie trhov
Bombardovanie Nitry ( Zdroj: archív František Daniel)

Bombardovanie Nitry z 26. 3. 1945 malo byť pred rokom 1989 tabuizovanou udalosťou. Ako si na to spomínate vy? Hovorilo sa o tom, alebo nie?

Nemyslím si, že bombardovanie Nitry bola tabuizovaná udalosť. Podľa môjho názoru sa nedalo v tej dobe dopracovať k skutočným archívnym dokumentom, ktoré by objektívne vysvetlili prečo sa bombardovanie uskutočnilo.

Po roku 1989 zase vznikol pri spomínanie na túto udalosť priestor pre rôzne za vlasy pritiahnuté interpretácie: napríklad, že Nemci mesto opustili, že to bola pomsta Sovietov za nepridanie sa Nitry k SNP. Respektíve, že to u Sovietov zariadili komunisti. Prečo?

Po „Nežnej revolúcii“, najmä potom, ako v roku 2005 sa dostala na trh kniha Nitra, druhé Coventry?, ktorú napísal p. Ing. Štefan Košovan, ktorý v čase bombardovania mal 11 rokov, a ktorému pri bombardovaní zahynuli aj rodinní príslušníci, sa začali objavovať rôzne faktograficky ničím nepodložené argumenty, ktoré nie sú uvedené dokonca ani v tej jeho knihe. (…že Nemci mesto opustili už dva dva dni pred bombardovaním, že to bola pomsta sovietov za nepridanie sa Nitrianskej posádky k SNP a podobné ničím nepodložené konšpirácie a dohady).

Poďme si teda uviesť fakty a na základe nich sa to pokúsme uviesť na pravú mieru. Aká bola situácia v Nitre začiatkom marca 1945? Boli tu nemecké vojská? Ako ďaleko od mesta sa nachádzala frontová línia?

Treba uviesť, že Nitra bola bombardovaná viackrát. Prvé bombardovanie sa uskutočnilo už 20. decembra 1944. Bolo uskutočnené jedným ľahkým bombardérom, ktorý zhodil 4 bomby. Cieľom bombardovania malo byť sídlo Gestapa nachádzajúce sa vo Verȍvej vile. Bomby minuli cieľ cca o 80 až 100 m. Nik neprišiel o život. Boli iba materiálne škody. V tom čase boli zaznamenané nočné prelety a prieskumné lety spojeneckých bombardérov a lietadiel, ktoré v obrovských množstvách (500-800 strojov) lietali ponad mesto. Tieto boli často napádané nemeckými stíhačkami. Poškodené spojenecké bombardéry potom v snahe dostať sa na domovské letiská v Taliansku často odhadzovali rôzne časti výstroje a výzbroje, aby odľahčili klesajúce stroje. V okolí Nitry sa preto našlo množstvo takýchto súčiastok. V niektorých dedinách v okolí Nitry dokonca núdzovo odhodili aj náklad bômb (Jelšovce, Mechenice, Čab, Ivanka pri Nitre, Branč).

Koncom septembra 1944 zabrali nemecké okupačné jednotky poľné letisko v Nitre. V jeho okolí vybudovali protilietadlovú obranu. V meste sa usadili jednotky SD (Gestapo) a jednotky Wermachtu. Do mesta vtrhli aj jednotky bojovej skupiny Schill s Einsatzkommandom 14. Dňa 21. decembra boli okolo 22 hod. bombardované Sovietmi nemecké zásobovacie kolóny pri obci Veľké Zálužie smerujúce z Bratislavy do Nitry. Podobným terčom sovietskych lietadiel sa stala aj zásobovacia kolóna maďarskej armády v obci Cabaj-Čápor. Bolo zničených mnoho zásob prepravovaných na front. Od nočného bombardovania 20. decembra bol v Nitre relatívny pokoj. V meste bola vybudovaná silná protiletecká obrana a na Kalvárii bola umiestnená vojenská pozorovacia hláska. V meste sa prísne dodržiavali a kontrolovali príkazy o zatemnení, ktoré znemožňovalo prípadným ojedinelým náletom stíhačov a prieskumných lietadiel orientáciu. Jedným takýmto ojedinelým útokom bol dňa 20. januára nálet a útok, ktorý smeroval na most a letisko. Ľahký bombardér zhodil 7 bômb, ktoré však kvôli sťaženej orientácii minuli cieľ. Počas náletu nedošlo k obetiam na životoch.

Ďalšie veci dala do pohybu až Bratislavsko-brnianska operácia?

Dňa 25. marca 1945 začala prelomením frontovej línie na rieke Hron. Aby postupujúce vojská frontu mohli rýchlo postupovať vpred čo s najmenšími stratami, bola vyčlenená časť letectva na podporu pozemných vojsk. Ich úlohou bolo ničiť ohniskovú podporu nepriateľa v celej taktickej  hĺbke jeho obrany. Boli to predovšetkým sklady munície, zálohy vojsk a bojovej techniky, ktoré boli zistené a vyfotené leteckým prieskumom a vyhotovením fotografických snímok. Ostreľovanie a bombardovanie zhromaždísk vojsk a tankovej techniky v Komjaticiach a vo Vrábľoch dňa 25. 3. 1945 zreteľne naznačovalo, že onedlho sa tieto boje presunú aj do Nitry a jej okolia.

Nemci dňa 25. 3. 1945 evakuovali poľnú nemocnicu zo Zobora a spravodajskú centrálu, ktorá bola v podzemných krytoch v dnešnom parku. Nemecké veliteľstvo vyhlásilo najvyšší stupeň bojovej pohotovosti. Dňa 25. 3. 1945 vo večerných hodinách priletelo nad Nitru sovietske prieskumné lietadlo PO-2 (Polikarpov) a urobilo fotografické snímky mesta. Na týchto snímkach bola zistené, že v meste sa nachádzajú rozmiestnené dve veľké nemecké zásobovacie kolóny. Velenie Červenej armády predpokladalo, že tieto kolóny vezú zásoby nemeckým jednotkám, ktoré už v tom čase bojovali v okolí Vrábľov, vzdialených cca 12-15 km od Nitry, preto rozhodlo o ich zničení bombardovaním.

Slavomír Fijalka: Za vysoký počet civilných obetí bombardovania Nitry môže nezrušenie trhov
Nitra po bombardovaní (zdroj: archív Františka Daniela)

Na druhý deň 26. marca prileteli asi o 8 30 hod. smerom od Tribeča 4 sovietske stíhačky La-FN, ktoré vyštartovali z Troch Dubov a preleteli cez Kozárovce, Zlaté Moravce do Nitry. Ich úlohou bolo umlčať protilietadlovú obranu mesta. To sa im aj dokonale podarilo. Jedine sa im nepodarilo zničiť nemecký ťažký guľomet umiestnený na hradbách hradu. Jeho posádka mala za úlohu brániť betónový most, ktorý bol najvýznamnejším strategickým bodom, pretože bol jediný cez ktorý bolo možné prepraviť ťažké nemecké tanky Tiger na druhú stranu rieky, pretože všetky ostatné mosty od Nových Zámkov po Nitru už Nemci vyhodili do povetria. Nemecké vojská boli v Nitre. Veď obsluhovali protiletecké kanóny. Mali vybudované obranné postavenie na hrebeni na Štitárskych kopcoch, na Kolíňanskom kopci, na Malante. Takisto na Kalvárii bola mínometná batéria a guľometné hniezdo. O tom, že Nemci boli toho 26. marca v meste svedčí aj zápis, že vojaci SS a Wermachtu  horúčkovo sťahovali dokumenty a zariadenia z budov, kde sídlili až 28.3., teda dva dni po bombardovaní mesta.

25. marca 1945 teda odštartovala Bratislavsko-brnianska operácia. Sovieti prekročili Hron a postupovali na Západ. Aká bola reakcia Nemcov v Nitre a okolitých mestečkách?

Z Nitry Nemci budovali pevnosť. Veď, každý, kto len trochu rozumie vojenskej problematike vie, že Nitra a jej okolité kopce a rieka, boli jedným z posledných terénov, kde sa dala vybudovať obranná línia. Ďalej na západ už bola rozsiahla rovina, ktorá vyhovovala predovšetkým útočiacej sovietskej armáde, ktorá mala výraznú prevahu v počte tankov, ťažkej techniky a predovšetkým pechoty.

Vo svojom článku spomínate, že ešte 25. marca neskoro večer sovietsky prieskum objavil dve nemecké kolóny. Vieme, čo obsahovali a kedy opustili Nitru?

Ako som už spomínal sovietsky prieskum uskutočnený večer 25. 3. 1945 pomocou prieskumného lietadla Po-2 a za pomoci priestor osvecujúcich Stalinových sviecí (zápalné zariadenie zhodené z lietadla, aby osvietilo priestor na fotografovanie v noci) nafotil dve veľké zásobovacie kolóny, ktoré boli rozmiestnené od budovy kasáreň smerom ku kostolu na Tabáni a na ulici cez Párovce až po Kupeckú ulicu. Tieto nemecké kolóny opustili mesto asi dve hodiny pred bombardovaním.

Nové Zámky si pripomínajú 78 rokov od najstrašnejšieho bombardovania na Slovensku. Na svedomí ho majú – Američania!

Nechali teda Nemci Nitru napospas Sovietom?

Tie kolóny boli zásobovacie. Smerovali na front. Tie nemali nič spoločné s posádkou Nemcov, ktorí naďalej zostali v meste.

V článku uvádzate, že sovietske stíhačky ľahko zneškodnili protilietadlovú obranu mesta. Ani počas náletu stíhačiek, ani pri prílete bombardérov však nezaznela siréna, ktorá mala upozorniť civilistov na nebezpečenstvo. Rozoznela sa až počas samotného bombardovania. Vieme prečo?

Stíhačky, ktoré prileteli od Tribeča dokonale prekvapili protilietadlovú obranu. Protiletecký kanón umiestnený na Tormoši (Chrenovej) a za mlynom zneškodnili streľbou z palubných zbraní, protilietadlový kanón na letisku z prekvapenia jeho obsluhy sa ani neozval. Kanón na Čermáni nemohol vôbec strieľať nakoľko streľbou na nízko letiace stíhačky by boli zasiahli objekty a ľudí v meste. Je doteraz záhadou, prečo sa neozvali sirény, ktoré mali upozorniť obyvateľstvo na letecké nebezpečenstvo. Na Kalvárii bola vybudovaná pozorovateľňa a tzv. hláska, ktorá úplne zlyhala.

V meste sa v ten deň konal jarmok. Ako podľa vás ovplyvnil situáciu tento fakt? Prečo vedenie mesta jarmok nezrušilo?

Doteraz sa presne nepodarilo zistiť, prečo vedenie mesta nezrušilo konanie trhov. Práve táto nezodpovednosť zapríčinila zbytočné množstvo civilných obetí, ktoré by v prípade zrušenia trhov určite neboli také veľké.

Bolo to jediné bombardovanie mesta, alebo predtým či potom Nitra čelila aj iným náletom?

Bombardovaní ako som už predtým uviedol bolo viac. Bolo ich päť. Aj deň po veľkom bombardovaní dňa 27. 3.prileteli nad mesto dve stíhačky Jak-9, ktoré mali za úlohu zničiť budovu pošty, ktorá nebola počas bombardovania poškodená a bola dôležitým komunikačným bodom. Svojimi raketami, ktoré vypálili zo stíhačiek však zasiahli neďalekú budovu divadla, ktoré začalo horieť. Obe stíhačky sa dostali do vzdušného súboja s nemeckými, ktoré hliadkovali nad mestom. Obe boli zostrelené a padli neďaleko Nitry – v Jelenci a druhá v Hrnčiarovciach. Piloti zahynuli. Posledné bombardovanie (piate) bolo 29. 3.1945, keď prileteli smerom od Tribeča dve sovietske stíhačky a zhodili dve bomby, ktoré dopadli do záhrad na okraji mesta a nespôsobili žiadne väčšie škody.

Odkiaľ ste čerpali informácie o bombardovaní Nitry?

Informácie o bombardovaní Nitry som získal pri preštudovaní množstva archívnych záznamov z kníh od autorov: Košovan, Kolibár, Šteiner, ale hlavne dlhodobým študovaní odtajnených bojových denníkov Červenej armády a bojových údajov z ruských stránok Žurnal bojevych dejstvij 5LA a Pamjať naróda.

Nepokúšali ste sa ich zverejniť a uviesť tak rozšírené dezinterpretácie na pravú mieru?

O zverejnení týchto mojich informácií a historických faktov som sa pokúšal. Žiaľ, niektorí novinári ich zverejnenie kategoricky odmietli. Podávajú čitateľom nepravdivý opis udalostí, ktoré sú podávané tak, aby vrhali zlé svetlo na vojská Červenej armády a vyvolávali protiruské nálady. Je to smutné, že sa znížia k takémuto konaniu.  

Pýtal sa Artur Bekmatov

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x