15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Nové Zámky: Výstava Kordoš u Zmetáka predstaví tvorbu viacerých výtvarníkov

Galéria Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch pripravila projekt, ktorý predstaví tvorbu Vladimíra Kordoša i diela ďalších umelcov, ktoré vybral autor výstavy. Expozíciu s názvom Kordoš u Zmetáka slávnostne otvoria dnes 30. marca, sprístupnená bude do 20. mája.

Ako uviedla kurátorka Daniela Čarná, výstava sa skladá z viacerých samostatných, ale ideovo prepojených častí. „Vychádza z charakteru výstavných priestorov galérie. Výstavu tak môžeme vnímať aj ako miesto-špecifický projekt. Vstupná sála sa mení na kinosálu. V nej pobeží výber z performancií Vlada Kordoša, v ktorých reaguje na vybrané maliarske diela z dejín umenia. Vyvažujúcou časťou pohyblivých obrazov´ sú autorove komorné maliarske impresie na plátnach, ktoré predstavujú jeho súčasnú tvorbu,“ povedala Čarná.

Druhú časť výstavy tvorí Kordošov výber diel zo zbierky Ernesta Zmetáka komentovaný autorskými textami. Medziposchodie zasa vystavujúci umelec venoval svojim kolegom a spolupútnikom zo Skupiny A-R. „Pridáva aj Rudolfa Filu, ktorý ako výtvarník a pedagóg významne ovplyvnil jeho generáciu. V najvyššie položenej časti galérie je umiestnená reinštalácia projektu, ktorý vznikol pre výstavu Späť do múzea, späť k hviezdam v Slovenskej národnej galérii,“ doplnila Čarná.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x