10.9 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

Sklamaní vlekári a lanovkári: Kvôli byrokracii nemôže fungovať niečo, čo je zrekonštruované a roky fungovalo!

Na Slovensku zrejme už iba veľmi málo ľudí pochybuje o tom, že hoci sme malou krajinou, sme krajinou neobmedzených možností. A nielen to, ale aj obmedzených úradníkov a ľudí, ktorí nám de facto robia zle. A tým zrejme i sebe. Badať to takmer na každom kroku, lenže cesta z toho, ako sa zdá, nevedie.

Slovensko by mohlo byť krásnou krajinou nebyť toho, že si robíme sami sebe zle, a aj z jednoduchej veci dokážu niektorí úradníci vyrobiť komplikovanú, alebo doslova neprekonateľnú záležitosť. Takto sa ale dopredu nepohneme a o Švajčiarsku, o ktorom sme básnili počas a krátko po nežnej revolúcii, môžeme aj po 30-tich rokoch stále iba snívať. Svedčí o tom aj status sklamaných vlekárov a lanovkárov z obce Dedinky v Slovenskom raji, ktorí opisujú príbeh ako z „učebnice“ slovenskej absurdnej reality.

Lanovka premávala od roku 1970 a zrazu je problém?

Vlekári si hneď v jeho úvode pomáhajú hláškou z filmu Pelíšky: „A komu tím prospějete?“. „Začína letná sezóna a reálne hrozí, že to bude už druhá sezóna, v ktorej bude zrekonštruovaná lanovka v Slovenskom raji Dedinky – Geravy stáť, kvôli byrokracii!!! Rok 2012 vo februári rozhodnutím úradu pre reguláciu železničnej dopravy bola posledná funkčná jednosedačka nespôsobilá pre ďalšiu bezpečnú prevádzku… rok 2018 začína kompletná rekonštrukcia sedačky firmou Michalek s.r.o. Chrudim ukončenie 2022, v máji 2022 záťažové skúšky s 80 kg vrecami, v júni 2022 podaná žiadosť o kolaudačné rozhodnutia (dodnes, koniec júna 2023, nič, ani len povolenie skúšobnej prevádzky!). Po technickej stránke funkčná lanovka „máme všetky potrebné skúšky a protokoly“ starosta obce …. problémom je vraj to, že v katastri je horná stanica písaná ako chata, no v stavebnom konaní to problém nebol!“ opisujú vlekári ako sa odvíjal príbeh lanovky, ktorá už mala slúžiť svojmu účelu.

Na parádu: Olašský Róm Jaroslav Bihary bude v 60-tich rokoch študovať na UKF!

Vraj nie sú vysporiadané pozemky, čo bránia konaniu… Ministerstvo dopravy „v rámci kolaudačného rozhodnutia sa zistili viaceré nezrovnalosti čo bráni kolaudačného rozhodnutiu“ …len pripomínam, že lanovka premáva (la) od roku 1970, nie je to nová lanovka, nič nové okrem rekonštrukcie sa na nej neurobilo, tak nechápem, prečo po rekonštrukcii nemôže ďalej fungovať!!! …cena rekonštrukcie viac ako 900-tisíc eur, prispeli obec Dedinky, Košický samosprávny kraj, bývalý úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a verejná zbierka…. Lanovka Dedinky – Geravy výrobca Transporta Chrudim, SL-1, v prevádzke december 1970, v 2012 dočasné ukončenie prevádzky, rekonštrukcia 2018-2022, spodná stanica Dedinky 851mnm., horná stanica Geravy 1072 m.n.m., dĺžka 1951 m, prevýšenie 221 m, kapacita 270 os/h, čas jazdy 20 min, počet vozňov (sedačiek) 133, pôvodne 146, počet podpier 32 z toho 3 tlačné, dopravné lano 28mm…,“ dodáva na samý záver sklamaný vlekár, ktorý, rovnako ako jeho kolegovia, ale aj ľudia, ktorí ju využívali, nechápe, prečo to, čo niekedy bez problémov fungovalo, teraz, po oprave a rekonštrukcii, zrazu fungovať nemôže! A čo Slováci? Ich diskusia pod statusom je síce írečitá, ale veľavravná…

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x