13.7 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

SIS: Pravicoví extrémisti sa vlani snažili posilniť vplyv aj cez voľby do NRSR

Predstavitelia slovenskej pravicovo-extrémistickej scény sa vlani snažili posilniť svoj vplyv prostredníctvom účasti vo voľbách do Národnej rady (NR) SR. K hlavným témam ich predvolebnej kampane patrili rómska problematika a kritika EÚ v súvislosti s migráciou. V druhom štvrťroku sa zamerali na spochybňovanie vážnosti ochorenia COVID-19, popieranie existencie pandémie a kritiku protipandemických opatrení. Vyplýva to zo správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2020.


      Rastúca miera napätia v spoločnosti sa transformovala do viacerých nových občianskych iniciatív zameraných na ostrú kritiku protiepidemických opatrení. „Spočiatku boli aktívne na sociálnych sieťach a následne svoje postoje prezentovali aj vo forme zhromaždení a protestov, a to napriek zákazu zhromažďovania,“ uvádza v správe SIS.
      Viaceré z protestov podporili aj predstavitelia pravicovo-extrémistickej scény, ktorí sa podľa SIS touto formou snažili získavať politický kapitál z rastúcej občianskej nespokojnosti. V tejto súvislosti služba upozorňovala na riziko násilných stretov počas verejných protestov a informovala o tendenciách k radikalizácii časti verejnosti, ktoré boli prítomné aj v iných krajinách EÚ.

SIS: Pravicoví extrémisti sa vlani snažili posilniť vplyv aj cez voľby do NRSR


      Rastúce napätie v spoločnosti sa prejavilo aj stupňujúcou sa mierou verbálnej agresivity v online priestore. SIS informovala o viacerých prípadoch vyhrážok fyzickým násilím alebo fyzickou likvidáciou voči predstaviteľom vlády SR a poslancom NR SR.
      Na ľavicovo-extrémistickej scéne SIS zaznamenala kritiku predstaviteľov pravicovo-extrémistickej scény a podporu ochrany životného prostredia a rodovej rovnosti. Prezentovali sa tiež nastoľovaním problematiky legislatívneho zakotvenia reprodukčných práv.
      „Jednou z najviditeľnejších aktivít ľavicovo-extrémistickej scény bola snaha o narušovanie verejných predvolebných stretnutí kandidujúcich predstaviteľov pravicovo-extrémistických subjektov vo voľbách do NR SR,“ uvádza SIS.
      Služba sa zaoberala aj aktivitami škodlivých sektárskych zoskupení a pseudoreligióznych náboženských spoločenstiev. Zameriavala sa pritom najmä na ich snahy o rozširovanie členskej základne, získavanie finančného profitu a na prenikanie do vzdelávacieho procesu na školách.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články