17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

SHMÚ: Mimoriadne teplé počasie na Silvestra a Nový rok prinieslo teplotné rekordy

Mimoriadne teplé počasie na Silvestra a Nový rok prinieslo viacero teplotných rekordov. Napríklad na stanici Sliač-letisko bol s nameranými 13,7 stupňami Celzia prekonaný rekord z roku 1939 v maximálnej januárovej teplote vzduchu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webovej stránke.
      Medzi najvýznamnejšie rekordy maximálnej teploty vzduchu pre celý mesiac január sa zapísali aj novoročné hodnoty z Popradu (12,1 stupňa Celzia) a Topoľčian (15 stupňov Celzia).

Nové rekordy v najvyššej minimálnej dennej teplote vzduchu v januári zaznamenali meteorológovia napríklad v Banskej Štiavnici (8,2 stupňa Celzia), Rabči (5,8 stupňa Celzia) a Tatranskej Javorine (3,9 stupňa Celzia).
      Najvyššie priemerné denné teploty vzduchu v rámci celého mesiaca január boli na Nový rok prekonané na meteorologických staniciach Poprad (8,2 stupňa Celzia), Trenčín (11,4 stupňa Celzia), Myjava (9,6 stupňa Celzia) a Žihárec (11,7 stupňa Celzia).

SHMÚ: Mimoriadne teplé počasie na Silvestra a Nový rok prinieslo teplotné rekordy
Foto: Archív NN

„V Hurbanove bola najvýznamnejším zaznamenaným údajom hodnota priemernej dennej teploty vzduchu 1. januára 2022, ktorá tam dosiahla 11,4 stupňa Celzia. Na tejto stanici ide o druhú až tretiu najvyššiu dennú hodnotu tejto charakteristiky v rámci celého mesiaca január od roku 1872, teda za 151 rokov príslušných meraní,“ priblížil SHMÚ. Vyššiu hodnotu zaznamenali iba 11. januára 1903 (12,5 stupňa Celzia) a rovnako vysokú ešte aj 7. januára 1994 (11,4 stupňa).

Posledný deň roka 2021 prepísal rekordy najvyššej priemernej dennej teplote vzduchu v Banskej Štiavnici s hodnotou 9,6 stupňa Celzia. Ide o najväčšiu decembrovú hodnotu minimálne od roku 1961.              
        Minimálna denná teplota vzduchu v Modre-Piesku dosiahla na Silvestra 8,2 stupňa Celzia, čo je najvyššia denná hodnota v mesiaci december na tejto stanici minimálne od roku 1988.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články