15.4 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

SF pozýva na nedeľný koncert SKO s dielami A. Schönberga a R. Straussa

Slovenská filharmónia (SF) pozýva svojich priaznivcov na šiesty koncert cyklu Slovenského komorného orchestra (SKO). Uskutoční sa v Koncertnej sieni SF v nedeľu 12. marca. Zaznejú diela Arnolda Schönberga a Richarda Straussa. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Na úvod nedeľného popoludnia zaznie Zjasnená noc Arnolda Schönberga. „Pôvodné dielo pre sláčikové sexteto skladateľ dvakrát transkriboval pre sláčikový orchester (1917, 1939), pričom okrem zhotovenia nového kontrabasového partu vykonal niekoľko úprav dynamiky, artikulácie a tempových označení,“ približuje filharmónia dielo a zverejňuje aj poznámku, ktorú k nemu v roku 1950 napísal skladateľ. „Moja kompozícia sa azda v niečom odlišuje od iných ilustratívnych diel po prvé tým, že je napísaná nie pre orchester, ale komorné obsadenie a po druhé tým, že nesprostredkúva dej či drámu, ale obmedzuje sa na vykresľovanie prírody a vyjadrenie ľudských pocitov… inými slovami, ponúka možnosť vnímať ju ako čistú hudbu.“

Koncertný program doplní dielo Richarda Straussa Metamorfózy pre 23 sláčikových nástrojov, ktoré patrí k autorovým najvýznamnejším kompozíciám.

Koncert sa začne o 16.00 h.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x