18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

SASKA: Vláda je na najlepšej ceste pripraviť naše zdravotníctvo o takmer 300 miliónov eur, zvolávame mimoriadny výbor

Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) sleduje s veľkou nevôľou pokračujúce otáľanie vlády v prípade financovania modernizácie slovenského zdravotníctva z Plánu obnovy a odolnosti (POO). Váhavosť a neschopnosť politikov pripravia zdravotníkov a pacientov o 281 miliónov eur.

Eduard Heger a jeho poverená vláda nepochopiteľne lipnú na výstavbe nemocnice Rázsochy z plánu obnovy a zároveň pridlho auditujú výsledky súťaže na projekty nemocníc v regiónoch. „Plán na výstavbu nemocnice Rázsochy nie je možné dodržať z časového a ani z finančného hľadiska. Od začiatku som na to ešte ako člen vlády upozorňoval,“ pripomína predseda SASKY Richard Sulík.

Poslankyňa NR SR a tímlíderka SASKY pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková spolu s kolegami požiadala o zvolanie mimoriadneho zdravotníckeho výboru. „Vo vzduchu už dlhšie visí podozrenie, že sa míľniky POO v prípade nemocnice Rázsochy nestihnú, keďže v mnohých oblastiach už dnes meškajú. Nepomáha ani krízové riadenie zo strany NIKA,” približuje J. Bittó Cigániková.

Poslankyňa zároveň pripomína, že ministerstvo zdravotníctva už vyše mesiaca audituje výsledky súťaže veľkých infraštruktúrnych projektov z POO, ktoré vyhlásil ešte na začiatku marca ex-minister Vladimír Lengvarský. „Už vyhlásenie výsledkov prišlo neskoro. Štát mešká už rok a pol v rozdelení celého balíka peňazí a zároveň nepochopiteľne dlho trvá audit, ktorý nariadil Eduard Heger, pričom každú chvíľu sľubuje zverejniť jeho výsledky. Prijímatelia majú menej ako rok na prípravu projektu a realizáciu verejného obstarávania. Míľnik 1Q24 sa tak stáva nerealizovateľným,“ hovorí.

Poslanci NR SR preto požiadali o zvolanie mimoriadneho zasadnutia zdravotníckeho výboru, ktorého by sa mali zúčastniť aj dotknutí riaditelia nemocníc. „V hre je dnes až 281 miliónov eur. Verím, že predseda výboru Marek Krajčí preto zabezpečí aj účasť zodpovedných ľudí z vlády. Zároveň ďakujem kolegom z výboru – Zuzane Šebovej (Sme rodina), Richardovi Rašimu (Hlas-SD) a Tomášovi Lehotskému za to, že mi podpismi pomohli tento výbor zvolať,“ uzatvára poslankyňa J. Bittó Cigániková.

Body programu výboru:

1. Rozdelenie finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti pre nemocnice
2. Stav napĺňania hlavných míľnikov projektu nemocnice Rázsochy

Prizvaní:

– Eduard Heger, poverený predseda vlády SR, poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR
– Lívia Vašáková, generálna riaditeľka Sekcie plánu obnovy ÚV SR
– Martina Antošová, senior projektový manažér Oddelenia investičnej výstavby, Univerzitná nemocnica Martin
– Peter Glatz, riaditeľ, NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach
– Michal Pišoja, generálny riaditeľ AGEL SK, a. s.
– Marián Petko, riaditeľ NsP Sv. Jakuba n. o., Bardejov
– Miriam Letovanec Svetkovská, Strategy Manager, Svet zdravia, a. s.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x