26.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Chráňme Zobor – diskusia o budúcnosti Zobora pokračuje

Občianska iniciatíva „Chráňme Zobor“ vznikla ako pokračovanie iniciatívy, ktorá v r. 2018 svojou petíciou prispela k zastaveniu procesu schválenia zmeny územného plánu mesta Nitra v súvislosti s vymedzením trasy a koridoru pre lanovku Nitra – Zobor.

Poslaním iniciatívy je starostlivosť o pekný a zdravý Zobor pre Nitrančanov a ich potomkov; hlavnými cieľmi sú priebežne informovať verejnosť o hodnotách tohto územia, vypracovať plán pre budúcnosť Zobora, spájajúci ochranu prírody a starostlivosť o krajinu s udržateľným turizmom a v neposlednom rade argumentovať a pôsobiť proti aktivitám smerujúcim k poškodeniu prírody a narušeniu jej funkcií a hodnôt pre obyvateľov mesta.

K takýmto aktivitám rátame aj zámer výstavby lanovky Nitra – Zobor, ktorý predložila koncom roka 2017 Rímskokatolícka cirkev, Biskupstvo Nitra a po piatich rokoch znovu oživil Zoborský skrášľovací spolok. Tento zámer by však znamenal nielen priame poškodenie a ohrozenie veľmi cenného územia Zobora a životného prostredia časti obyvateľov Zobora, ale aj prílev nových aktivít a nástup tzv. masového turizmu, ktorý sa rozvíja čoraz viac a stáva sa vážnym rizikom pre hodnoty a funkcie prírody, ktoré sú podstatné aj pre prežitie človeka.

Dňa 7.2.2023 sme sa obrátili listom na diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka so žiadosťou o osobné stretnutie a s našimi argumentmi proti výstavbe lanovky. Odpoveď podpísanú Mgr. Ing. Martinom Štofkom sme obdržali 3.4.2023. Biskupstvo Nitra nás v nej uisťuje, že s projektom bude súhlasiť len v prípade, že bude podporovaný verejnosťou a splní podmienky procesu hodnotenia vplyvu na životné prostredie a ekonomiky projektu. Diskusiu o vplyve na životné prostredie chce síce ponechať na odborníkov (čo vítame), avšak na druhej strane spochybňuje a zľahčuje niektoré vplyvy (čo nás znepokojuje). Nechajme preto tento priestor na podrobné a kvalifikované posúdenie naozaj odborníkom, nepokračujme v šírení skreslených informácií a poloprávd a tak ako vyzýva biskupstvo, zamerajme sa na „triezvu, úprimnú a pravdivú diskusiu“.  To je aj cieľom našej občianskej iniciatívy.

Chceme veriť, že biskupstvu naozaj záleží na zdravom životnom prostredí Zobora a mesta a veríme, že za súčasný nepriaznivý stav a urbanizáciu územia od r. 1950 nenesie žiadnu priamu zodpovednosť. To, ako mesto Nitra, jej mestská časť Zobor a príroda Zobora v súčasnosti vyzerajú, je odrazom toho, aké rozhodnutia v rozvoji mesta robíme a ako sa k prírode správame – od štátnych orgánov, cez mestskú a obecné samosprávy, podnikateľov, poľnohospodárov, lesných a vodných hospodárov – až po každého občana. Nerobme preto ďalšie neuvážené rozhodnutia, ktoré by mohli nenávratne poškodiť vzácne územie Zobora! Zdôrazňujeme, že snahou občianskej iniciatívy „Chráňme Zobor“ nie je brániť rozvoju mesta alebo obmedzovať podnikateľské aktivity, ale chrániť unikátnu prírodu Zoborských vrchov pre nás a pre ďalšie generácie.

Naše stanoviská a postoje naďalej zverejňujeme vo facebookovej skupine „Otázky pre lanovku – Zobor“ (https://www.facebook.com/otazkyprelanovkuZobor) a pripravujeme aj ďalšie informačné kanály. 

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x