10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

SASKA: Predstavili sme naše priority v ekonomických rezortoch

Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) začala minulý týždeň po častiach predstavovať svoj program, dnes sa venovala prioritám v ekonomických rezortoch. Do tejto časti programu sú zaradené verejné financie, hospodárstvo, energetika, doprava, eurofondy, pôdohospodárstvo a životné prostredie. Každá časť programu so sebou prináša aj programové konferencie, na ktoré strana pozýva nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť.

„Aj týmto dokazujeme, že sme strana, ktorá je kompetentne a skúsenosťami jediná, ktorá dokáže viesť našu krajinu. Okrem toho, že opäť pripravíme najlepší program, na ktorom sa môže podieľať skutočne každý, urobíme všetko pre to, aby sme zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny, Roberta Fica. Aj preto sme ho vyzvali na súboj o najlepší program. Zostal však ticho, no my pokračujeme v predstavovaní toho nášho, pretože bez programu sa vládnuť nedá,“ uviedol predseda SASKY Richard Sulík.

„V raste životnej úrovne sme prestali dobiehať priemer Európskej únie rýchlosťou, ktorá by znamenala nádej, že prestanú zo Slovenska odchádzať mladí perspektívni ľudia. Politici si urobili zo štátneho rozpočtu trhací kalendár bez toho, aby si uvedomili, že nie je bezodný a že sú to peniaze nás všetkých,“ povedal tímlíder SASKY pre verejné financie Marián Viskupič. V tejto oblasti sú našimi troma prioritami presadenie rovnej dane 19 percent a boj proti daňovým podvodom, rozšírenie úlohy Útvaru hodnoty za peniaze aj na posudzovanie efektívnosti verejných politík či posilnenie finančnej motivácie samospráv. Podporíme tiež ústavnú ochranu hotovosti. V hospodárstve nadviažeme podľa tímlídra SASKY pre hospodárstvo Jána Oravca na naše snahy zlepšovať podnikateľské prostredie počas nášho pôsobenia na ministerstve v rokoch 2020 až 2022. Zvýšime ochranu podnikateľov pred nedomyslenými rozhodnutiami vlády a nevyspytateľným parlamentom, budeme pokračovať v kilečkách, zasadzovať sa za rozvoj podnikania odstránením bariér a tiež zlepšíme medzinárodnú konkurencieschopnosť firiem a podnikateľov.

„Nástup elektromobilov v doprave, elektrifikácia U.S. Steel, tepelných čerpadiel, baterkárne, príchod automobilky Volvo či opätovný nábeh Slovalco budú znamenať v najbližších rokoch prudké zvýšenie dopytu po elektrine,“ vysvetlil expert SASKY pre energetiku Karol Galek. Zvýšime preto dohľad pri dostavbe štvrtého bloku Mochoviec priamo na stavenisku, našou prioritou bude aj nový blok v Jaslovských Bohuniciach, zjednodušíme povoľovanie a pripájanie na obnoviteľné zdroje energie a zároveň bude pre nás prioritou aj vyššia energetická efektívnosť.

Lukáš ČELINÁK: Politik za hrnčiarskym kruhom. Stredoškolákov treba naučiť ekonomicky myslieť

Doprava bola na Slovensku vždy problémom, či už ide o cestnú alebo železničnú. „My v SASKE sa však problémov s horiacimi vlakmi či nedostavanými diaľnicami nebojíme, je to pre nás výzva,“ povedal tímlíder SASKY pre dopravu Ladislav Matejka. Zameriame sa na prioritizáciu obnovy štátnych budov na základe technických a energetických parametrov, zrýchlime rekonštrukcie mostov, keďže od roku 2012 sa im žiadna vláda nevenovala systematicky a v neposlednom rade sa budeme zameriavať na výstavbu diaľnic podľa spoločenskej návratnosti. Rozhodujúce bude najmä to, ako sa zvýši rýchlosť a plynulosť dopravy, ako aj životná úroveň a ako sa zlepší životné prostredie.

Podľa tímlídra SASKY pre eurofondy Jána Rudolfa nová vláda staré eurofondy nevyrieši, no treba sa venovať obdobiu 2021 – 2027, z ktorého sa fondy ešte ani nezačali čerpať, ide takmer o 20 miliárd eur. Medzi naše priority preto patrí zavedenie princípu 3Z – zjednodušiť, zrýchliť, zefektívniť, eurofondy zároveň musia byť nárokovateľné a teda žiadatelia po splnení podmienok musia dostať dotáciuTiež sa musia všetky lehoty v projektovom cykle skrátiť na polovicuBruselské peniaze treba využiť aj na skvalitnenie IT služieb, a to napríklad na vyriešenie portálu Slovensko.sk, ktorý je vstupnou bránou do sveta elektronických služieb pre občanov, urobíme ho prívetivejším a jednoduchším na používanie.

„SASKA má tiež riešenia pre potravinárov, poľnohospodárov, ale tiež riešenia, ktorými dokážeme rozvíjať vidiek,“ vysvetlila tímlíderka SASKY pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. Urobíme preto poriadok vo vlastníckych a užívacích právach k poľnohospodárskej pôde, aby sa dostala do rúk poľnohospodárov. Podporíme a zjednodušíme predaj z dvora tak, aby sa lokálne potraviny dostali ľahko k ľuďom a tiež sfunkčníme reformu verejného stravovania, pričom osobitnú pozornosť budeme venovať stravovaniu v školských jedálňach tak, aby mali deti nielen plnohodnotnú, ale aj bezpečnú stravu. Riešenia máme aj pre rybárov, lesníkov či poľovníkov. „Možno je prekvapujúce, že program pre životné prostredie je zaradený medzi ekonomické rezorty, no len dobre fungujúca spoločnosť, ktorá je rozumne spravovaná, dokáže zabezpečiť účinnú ochranu a tvorbu životného prostredia,“ vysvetlila tímlíderka SASKY pre životné prostredie Anna Zemanová.

Kľúčové sú pre nás v tejto oblasti presadzovanie pravdivých dát a odborných analýz pri ochrane klímy, tiež presadzovanie tzv. princípu „znečistovateľ platí“, ako aj ochrana pitnej vody, pričom riešením je v tomto prípade trvalá udržateľnosť, ktorá je princípom zodpovednej starostlivosti o vodu, ovzdušie či prírodu. Prioritou je aj odpadové hospodárstvo so zameraním na cirkulárnu ekonomiku, a teda využitie odpadu a jeho návrat späť do kolobehu.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x