19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

SASKA: Pokračujeme v predstavovaní beta verzie programu, tento raz v tzv. silových rezortoch

Strana Sloboda a Solidarita (SASKA) postupne predstavuje beta verziu celého svojho programu. Dnes sme sa zamerali na tzv. silové rezorty, kam patria spravodlivosť, legislatíva, vnútro, obrana a zahraničné veci. Ku každej časti organizujeme zároveň aj samostatné programové konferencie pre odbornú aj laickú verejnosť, ktorá nám môže pomôcť náš program svojimi pripomienkami dotvoriť.

„Neustále dokazujeme, že sme strana postavená na odborníkoch a na riešeniach, navyše kompetentne a skúsenosťami jediná, ktorá dokáže viesť našu krajinu. Už sme vám predstavili program pre ekonomické a spoločenské rezorty, dnes sme pridali aj tie silové. Musíme však urobiť všetko pre to, aby sme zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny, Roberta Fica. Aj preto sme ho vyzvali na súboj o program. Veď si len spomeňme na právny štát, spravodlivé trestné konania či nezávislé vyšetrovania za jeho éry,“ povedal predseda SASKY Richard Sulík.

„Je dôležité, aby mali ľudia dôveru v štát. Toto sa nepodarí, ak nevyriešime staré kauzy, ktoré ťažia spoločnosť. Otázniky v mnohých vážnych prípadoch, nedoriešené kauzy, podozriví, ktorí stále nie sú postavení pred súd,…,“ uviedla tímlíderka SASKY pre spravodlivosť Mária Kolíková. V tejto oblasti preto chceme čo najskôr postaviť zločincov pred súd a očistiť spoločnosť od korupcie, pričom cestou je odstránenie prekážok pre rýchlejšie trestné konanie. Odstránime opakované výsluchy, konfrontácie, zmeníme paragraf 363. Tiež sa zameriame na dotiahnutie reformy súdnej mapy či na zmeny v procesných predpisoch, aby dostal človek súdne rozhodnutie zrozumiteľné a včas. Dôležitá je aj elektronizácia. Presadíme tiež nový občiansky zákonník, nový zákon o obchodných spoločnostiach a dôsledne budeme presadzovať aj úpravu práv LGBTI+ ľudí podľa štandardov súčasnej vyspelej demokratickej spoločnosti.

Nemenej dôležitá je časť nášho programu venovaná legislatíve. „Súčasná legislatíva umožňuje príliš rýchly postup pri zmene ústavy, dokonca sa dá povedať, že v istom zmysle je u náš ľahšie meniť ústavu ako bežné zákony,“ vysvetlil expert SASKY pre legislatívu Alojz Baránik s tým, že ústava sa často mení aj viackrát za jednu schôdzu parlamentu. Preto ju zastabilizujeme tak, aby bolo ťažšie nepremyslene ju meniť. Okrem toho sa zameriame aj na zmenu ústavného postavenia prokuratúry, a to tak, že ústava jasne stanoví, že prokuratúra spadá pod ministerstvo spravodlivosti. Po vzore Česka tiež ochránime v ústave demokraciu a presadíme, že ani ústavným zákonom sa nebudú môcť odstraňovať základné práva a slobody.

„Najvyššou prioritou bude pre nás ochrana občanov, na to však musíme zabezpečiť kvalitné služby polície, čo si vyžiada konsolidáciu personálu, nastavenie náborového systému, kvalitné vzdelávanie či motivačné ohodnotenie,“ povedal tímlíder SASKY pre bezpečnosť Juraj Krúpa. Zameriame sa preto na systematizáciu miest v policajnom zbore, pričom musíme dostať policajtov do ulíc do výkonu pre oblasti bežných trestných činov. Zároveň osekáme moloch byrokracie štátnej a verejnej správy. Priblížime ju ľuďom tým, že dokončíme integráciu najčastejšie využívaných služieb do novovybudovaných klientskych centier a zároveň vybudujeme nové. Naším cieľom je štíhly štát. Zameriame sa tiež na efektívnejšie riadenie krízových situácií, pretože skúsenosti z pandémie či utečeneckej krízy odhalili nedostatky krízového manažmentu a celkového bezpečnostného systému Slovenska. „Štát nie je schopný reagovať na krízy veľkého rozsahu, aj keď má obrovský aparát. Preto sa budeme zameriavať na koncept bezpečnostného systému, ktorý nezodpovedá realite a zároveň pripravíme plány pre potenciálne krízové situácie,“ doplnil J. Krúpa.

„Agresia voči Ukrajine nám ukázala, že vojna v Európe nie je minulosťou. Bezpečnosť pred agresiou je aj naďalej životným záujmom každého štátu. Tú našu garantuje naše členstvo v NATO. Hlásime sa k záväzku vynakladať každý rok na obranu aspoň 2 percentá HDP a máme ambíciu urýchliť modernizáciu ozbrojených síl,“ vysvetlil tímlíder SASKY pre obranu Ivan Bilohuščin. Prioritou číslo jedna je preto zvýšenie podielu investícií v celkovom rozpočte rezortu obrany, ale zároveň musíme skonsolidovať prevádzkové výdavky ministerstva. Vykonáme preto dôsledný personálny a procesný audit rezortu, ktorého cieľom je úspora najmenej 10 percent z prevádzkových nákladov. Urýchlime vybudovanie ťažkej mechanizovanej brigády, čo je naším hlavným záväzkom voči spojencom a obstaráme adekvátne systémy protivzdušnej obrany. Zároveň zvýšime transparentnosť rezortu po vzore najlepších krajín NATO a zapojíme ho do medzinárodného hodnotenia transparentnosti v obrane.

„Ruská federácia popiera suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny, pričom tá musí byť rešpektovaná. Každý, kto tvrdí opak, klame,“ uviedol tímlíder SASKY pre zahraničné veci Juraj Droba. Preto bude aj naďalej našou prioritou dôrazná podpora Ukrajiny, pričom podporovať budeme iba také mierové riešenie, ktorého výsledkom bude nezávislá a demokratická Ukrajina. Zameriavať sa budeme aj na efektívnu ekonomickú diplomaciu, Slovensko je totiž nedostatočne atraktívne pre zahraničných investorov. V spolupráci so SARIO pripravíme štúdiu o najlepšej praxi a presadíme najlepší postup pri riadení obchodnej diplomacie Slovenska. Tretiu prioritu zameriavame na slovenských občanov v zahraničí, ktorí nemôžu v parlamentných a prezidentských voľbách voliť. Zasadíme sa o to, aby to bolo zo zahraničia možné poštou alebo cez zastupiteľské úrady.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x