23.7 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

SASKA: Navrhujeme normatívne financovanie materských škôl

Materské školy by mal financovať štát rovnako, ako financuje základné a stredné školy. Pri tejto zmene by mali obce väčšiu motiváciu budovať materské školy a rodičia by zas mali istotu miesta v materskej škole. Podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SASKA) Branislav Gröhling sa v tejto vecí stretáva s ministrom financií aj s predstaviteľmi miest a obcí, aby spoločne pripravili návrh zmeny financovania školstva.

Materské školy v súčasnosti financujú mestá a obce zo svojich podielových daní. V praxi obce niekedy nemajú záujem o budovanie nových miest v materských školách, pretože to pre ne znamená ďalšie výdavky, ktoré si nemôžu dovoliť. Branislav Gröhling preto navrhuje, aby boli materské školy financované tak isto, ako základné či stredné školy – teda štátom cez normatív alebo príspevok na žiaka.

„Investícia do materských škôl je jedna z najdôležitejších investícií štátu, pretože investujeme do budúcnosti ďalších generácií. Ak zavedieme financovanie materských škôl štátom, materská škola bude mať financie garantované, obci nevzniknú ďalšie náklady a štát vybuduje pevné základy pre pomoc rodičom a pre ďalšie vzdelávanie detí. Pri takomto riešení vyhrajú všetci – štát, obce, ale hlavne rodičia a deti,“ vysvetľuje B. Gröhling.

Rada pre budúcnosť školstva, poradný orgán SASKY, upozorňuje, že Slovensko potrebuje v tejto oblasti dobiehať Európsku úniu. Po zavedení povinného predprimárneho vzdelávania stúpol počet 5-ročných detí v materských školách na takmer 96 %, avšak iba 84 % detí od 3 do 5 navštevuje materskú školu, čo je pod priemerom EÚ.

SASKA tiež zdôrazňuje, že v otázke materských škôl musí spolupracovať štát s obcami. „Na ministerstve školstva sme vytvorili dve výzvy s názvom Predškoláci. Cez ne sme pomohli vytvoriť miesta pre takmer 8 000 detí v materských školách. Vyčlenili sme tiež financie z eurofondov a Plánu obnovy na budovanie materských škôl. Pripravili sme zákon na právny nárok na miesto v materskej škole od 4 rokov a od 3 rokov. Ďalším logickým krokom je financovanie materských škôl zo štátu. Každý jeden rodič tak môže mať garantované miesto v materskej škole dieťa od 3 rokov,“ hovorí Branislav Gröhling.

(ts, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x