10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Rúško a respirátor. Dokedy ich budeme nosiť?

Dnes:

Ale začnem včerajškom.. Bola som v istých potravinách, kde predavačka mala KN95 (respirátor). Bola v tvári červená, potila sa a každú chvíľu si ho dávala dolu, predýchala a pila vodu. Mala som ho aj ja, ale tých desať minút som dala. Potom som si prečítala článok o nitrianskych rúškach, ktoré majú vlastnosti niekoľkokrát prevyšujúce kvality FFP2, KN95 ( ktoré, podľa Čechov ani nespĺňajú európsku normu a majú ich VŠETCI).

Tie rúška (jeden balík, 50 ks za 24 e) som si bola dnes kúpiť. Dostala som aj spomínaný certifikát kvality ( viac nájdete tu: Unikátne NANO rúška vyrábajú na nitrianskej Kalvárii. Sú z netkanej textílie a certifikoval ich akreditovaný úrad EÚ v Portugalsku. Pri testoch vyšla až 99,6-percentná filtračná vlastnosť na baktérie a vírusy. Sú LEPŠIE ako FFP2, KN bohviečo atď.

Ide teplo. Ako je možné, že sa budeme dusiť a potiť v respirátoroch pochybnej kvality? Navyše, ako som sa dočítala, respirátory sú spravidla jednorazové pomôcky. Ak výrobca neuvádza inak, životnosť respirátora FFP2 býva v bežných podmienkach najviac osem hodín používania. (Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/…/respirator-ffp2-ako-dlho…

 

Ako budú výmenu respirátorov riešiť denne vo fabrikách, policajti, predavačky, jednoducho všetci tí, ktorí denne chodia do práce? Alebo si ich fakt máme podomácky dezinfikovať ako blbci a nosiť ich dokolečka dokola?
Tá firma z Nitry objavila na túto dobu skutočne dobrú vec. Navyše, v tejto mizérii sa, podľa mňa, patrí podporiť domácu výrobu a uľahčiť si život navzájom. Už keď máme nosiť rúška, tak je možnosť nasadiť si na tvár niečo, čo nemá široko-ďaleko konkurenciu a možno pomôže viac ako „respirátor“ (Například respirátory KN95 vůbec nejsou testovány na průnik kapalných částic (test parafinovým olejem). Respirátory KN95 se vyrábějí z méně kvalitního materiálu než respirátory FFP2 (asi 5x levnější materiál) a proto žádný z respirátorů KN95 se nepodařilo přecertifikovat na respirátor FFP2. I když prošly prvním testem na pevné částice, žádný následně neprošel testem na kapalné částice.
A zvláště v době pandemie, kdy bychom se měli chránit proti virům obsažených v kapičkách slin, je tento test dost důležitý. https://www.inzep.cz/…/normy-na-respiratory-a-rousky…)
Tak, keď už máme nosiť nejakú ochranu, nech to politici nechajú na náš zdravý rozum a neurčujú nám, čo si máme na tvár dať, alebo nedať. Nikto nechce ochorieť a preto by mal možnosť vybrať si sám, kvalitu a bezpečnosť.
 
Kde je teda problém????? (Česko: Rezort zdravotníctva zaviedlo povinnosť nosiť respirátor, nanorúško alebo dve chirurgické rúška aj na pracoviskách, info z 23.2.2021)
DOPLNENÉ: Bez respirátoru vás do obchodu atd NEPUSTIA. Stále nerozumiem tomu, prečo nemôžem mať namiesto neho ako ochranu takéto kvalitné rúško ?
Henrieta Ďurovová
 

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Ďalší článok

Prečítajte si tiež

Najnovšie články