26.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Robert Fico i obhajcovia Norberta B. pochybujú o nestrannosti rozhodovania NS SR

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico i obhajcovia obvineného nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Pavol Gašpar a Marek Para tvrdia, že rozhodovanie Najvyššieho súdu (NS) SR o väzbe pre Norberta B. nebude nestranné. Poukazujú na sudcu NS Juraja Klimenta a jeho rodinné väzby s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorého podozrievajú z manipulácie v kauzách Judáš a Očistec. O väzbe má NS rozhodovať dnes (20. 1.).

„Celý návrh prokurátora je účelový, nesprávny, nezákonný. Má to slúžiť len na to, psychicky zlomiť Norberta B.,“ skonštatoval Para.
      Prokurátor chce podľa Fica za každú cenu dostať Norberta B. do väzby. Kritizuje, že má v prípade rozhodovať Kliment, ktorý sa podľa Fica „otvorene hlási k politike OĽANO“, pričom bol v minulosti nominantom tohto hnutia napríklad na člena Súdnej rady SR.
      Obhajcovia i Norbert B. zároveň deklarovali, že sa nebudú vyhýbať hlavnému pojednávaniu v kauze Dobytkár. Norbert B. hovorí, že konania voči nemu sa manipulovali. Upozornil aj na pochybenia prokurátora ÚŠP. Je pripravený preukázať svoju nevinu.

Robert Fico i obhajcovia Norberta B. pochybujú o nestrannosti rozhodovania NS SR
Foto: Archív NN

Obvineného podnikateľa najskôr minulý týždeň prepustili z väzby, kde bol približne rok a pol pre kauzu Dobytkár. Národná kriminálna agentúra (NAKA) ho o pár hodín neskôr zadržala v súvislosti s kauzou Valčeky, respektíve Judáš. Norberta B. v nej majú stíhať za korupčnú trestnú činnosť.
      Cez víkend Norberta B. prepustil Špecializovaný trestný súd zo zadržania na slobodu. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť. Rozhodovať bude preto NS SR.

Poslanec Národnej rady (NR) SR zo strany Za ľudí Juraj Šeliga považuje vyjadrenia Fica za zastrašovanie sudcov. Tvrdí, že chce ovplyvniť ich rozhodovanie. „Odmietam, aby líder najsilnejšej opozičnej strany hrubým spôsobom, deň pred rozhodnutím o väzbe Norberta B., útočil na sudcov, zastrašoval ich a osočoval ich so snahou dosiahnuť ich vylúčenie z rozhodovania vo veci. Je to neprijateľný nátlak,“ skonštatoval v stanovisku. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková počas rokovania vlády uviedla, že ide o záujem politikov ovplyvňovať konanie, čo považuje za nešťastné.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články