16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Robert FICO: Chaos môžu ukončiť len voľby na začiatku júla!

Vyjadrenie predsedu strany SMER – Slovenská demokracia R. Fica k riešeniu hlbokej ústavnej a politickej krízy štátu po odchode ministrov:

Žneme úrodu, ktorú zasiala prezidentka Z. Čaputová, keď sa rozhodla neschopnú a odvolanú vládu nechať pri moci až do 30. septembra 2023. Úroda sa dá pomenovať stručne – totálny chaos a rozklad štátu. Hlboká ústavná a politická kríza. Znižovanie životnej úrovne, zdražovanie.

Samotný predseda vlády v demisii Eduard Heger včera pred celým národom priznal, že spôsobil a riadi chaos. Včera to bol Vlčan, dnes je to Káčer, ukazujú sa charaktery. Matovič sa vyhovára na Hegera, Heger na Matoviča. A my čakáme na prezidentku, ktorej sú fotky z londýnskej korunovácie dôležitejšie ako osud Slovenska.

R. Fico: Demisia Vlčana je PRÁZDNYM gestom, musí vrátiť finančný príspevok a odísť musí aj BUDAJ

SMER – SSD je hlboko presvedčený, že ústavnú a politickú krízu nemôže vyriešiť prezidentka vymenovaním úradníckej vlády bez koordinácie s NR SR. Slovensko je parlamentná demokracia a predstava prezidentky, že Slovensko bude nasledujúcich 5 mesiacov riadiť skupina úradníkov bez mandátu a dôvery NR SR je scestná. Je v rozpore so všetkými princípmi parlamentnej demokracie.

Slovensko nepotrebuje dnes úradníkov vo vláde. Potrebuje silnú vládu s mandátom od občanov , ktorý bude výsledkom čo najrýchlejších parlamentných volieb. Úradnícka vláda len prehĺbi chaos a situácia bude v nasledujúcich týždňoch nebezpečne eskalovať.

NR SR ako najvyšší štátny orgán musí prevziať iniciatívu do svojich rúk. Preto navrhujeme zvolať na budúci týždeň mimoriadnu schôdzu parlamentu, dnes bol podaný návrh. Žiadame prezidentku, aby okamžite zvolala stretnutie s predsedami strán zastúpených v parlamente a odložila svoje smiešne predsudky k opozičným politikom. Ďalej navrhujeme, aby NR SR prijala uznesenie vo vzťahu k úradníckej vláde, ktorú prezidentka s veľkou pravdepodobnosťou vymenuje. Takáto vláda by okamžite po vymenovaní musela v skrátenom legislatívnom konaní predložiť do NR SR návrh na konanie parlamentných volieb nie 30. 9., ale už 1. alebo 8. júla tohto roku. Rovnako by takáto vláda musela predložiť návrhy zmien zákonov upravujúcich lehoty a podmienky dôležité pre konanie parlamentných volieb v júlovom termíne. Ak by NR SR príslušné zákony schválila, je dôvod vysloviť úradníckej vláde na necelé dva mesiace dôveru.

SMER – SSD má teda jasný plán na vyriešenie ústavnej a politickej krízy. Je ním čo najrýchlejšie konanie parlamentných volieb na začiatku júla. Vládnutie úradníckej vlády alebo súčasnej rozpadávajúcej sa vlády E. Hegera do 30. septembra dovedie túto krajinu do definitívneho nešťastia.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x