12.6 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Richard Pupala je slovenský kandidát na Cenu Európskej únie za literatúru

Organizátori Európskej ceny za literatúru zverejnili v pondelok nominované knihy v aktuálnom ročníku súťaže. Slovensko v nej bude reprezentovať prozaik Richard Pupala so zbierkou poviedok Ženy aj muži, zvieratá. TASR o tom informoval Marek Vadas z Literárneho informačného centra (LIC), ktoré bolo nominujúcou inštitúciou za Slovensko.
      

European union Prize for literature (EUPL) sa zameriava na kreativitu, obrovské a rozmanité bohatstvo súčasnej európskej literatúry v oblasti beletrie. Cena má podporiť rozširovania literatúry v rámci Európy a podnecovať väčší záujem o inonárodné literárne diela. Na prebiehajúcom ročníku sa zúčastňuje 14 autorov zo 14 krajín, prináša niekoľko zmien: namiesto výberu jedného laureáta z každej zo zúčastnených krajín určí sedemčlenná porota jedného celkového víťaza z tejto skupiny a ďalších päť získa čestné uznanie.
      

Do výberu slovenskej nominácie LIC zapojilo aj expertov z externých inštitúcií. Zhodli sa na tom, že zástupcom Slovenska v tomto ročníku EUPL má byť Richard Pupala s knihou Ženy aj muži, zvieratá (2020, Lindeni), autor, ktorý sa vyprofiloval ako najvýraznejší súčasný slovenský poviedkár. „Získal si priazeň čitateľov i kritiky a všetky tri jeho knihy boli nominované na rešpektované literárne ceny,“ uvádza LIC k nominovanému autorovi. „Na malej ploche dokáže realisticky a pritom moderne evokovať silnú životnú drámu. V centre jeho záujmu sú sociálne témy: marginalizovaní ľudia, outsideri či deti z rozvrátených rodín a ich subjektívne vyrovnávanie sa s neľahkou životnou situáciou. Je to písanie plné silných emócií, ale bez lacného sentimentu,“ uzatvára LIC.
      Víťaza EUPL 2022 vyhlásia 21. apríla počas otváracieho ceremoniálu na knižnom veľtrhu v Paríži.
      EUPL organizuje konzorcium združení, ktoré tvorí Federácia európskych vydavateľov (FEP) a Európska a medzinárodná federácia kníhkupcov (EIBF) s podporou Európskej komisie.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články