15.1 C
Nitra
nedeľa, 24 septembra, 2023

REFERENDUM: V Prešove bude 66 referendových miestností

Počas konania referenda otvoria v sobotu 21. januára v meste Prešov spolu 66 volebných miestností. Ako agentúru SITA informoval zapisovateľ mestskej volebnej komisie pre referendum Jozef Smetana, počet volebných okrskov sa oproti nedávnym spojeným voľbám nezmenil a totožné je aj umiestnenie miestností pre referendum.

V Základnej škole Šrobárova však bude okrem dvoch klasických okrskov navyše sídliť špeciálna volebná komisia určená pre ľudí s ochorením COVID-19. „Táto volebná miestnosť nie je určená pre voličov s ochorením COVID-19, ale pre členov špeciálnej komisie, ktorá bude sčítavať hlasy. Voliči s koronavírusom sa musia nachádzať v domácnosti a k nim domov pôjdu dvaja členovia špeciálnej volebnej komisie so hlasovacou schránkou,“ vysvetlil Smetana.

Doplnil, že v prípade, ak sa nikto neprihlási, komisia svoju činnosť vykonávať nebude. Ľudia s ochorením COVID-19 a nariadenou karanténou musia o špeciálny spôsob hlasovania v referende požiadať telefonicky do piatka 20. januára do 12:00. „Oproti spojeným voľbám sa ale nenahlasujú na meste Prešov, ale na Okresnom úrade v Prešove, keďže tentokrát bola zriadená len jedna špeciálna volebná komisia pre celý okres Prešov,“ vysvetli Smetana.

Voliči môžu pred, ale aj počas referenda klasicky požiadať okrskovú volebnú komisiu aj o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky. Buď tak urobia do piatka telefonickou žiadosťou na Mestský úrad v Prešove, alebo v deň volieb priamo prostredníctvom príslušnej okrskovej komisie. Zatiaľ o prenosnú schránku požiadalo mesto 122 voličov. Ďalších 15 prejavilo záujem voliť poštou.

Voľby v Prešove bude zabezpečovať 397 členov volebných komisií a 66 zapisovateľov. Špeciálna volebná komisia je sedemčlenná a má takisto svojho zapisovateľa. Na referende sa v Prešove môže zúčastniť takmer 69-tisíc voličov zapísaných v zoznamoch. Odpovedať budú na otázku, či súhlasia, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články