24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Rastislav Káčer: Bez novinárov by bol svet miestom prehliadania korupcie

Bez novinárov by bol svet miestom plným prehliadania korupcie, porušovania práv a nespravodlivosti. Skonštatoval to dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače. Zároveň potvrdil záväzok chrániť bezpečnosť novinárov. Vyzval tiež spoločnosť, aby si význam slobodných médií ako piliera demokracie pripomínala nielen v tento deň.

„V posledných rokoch sme boli svedkami alarmujúceho nárastu útokov na novinárov, porušovania slobody tlače a cenzúry na celom svete. Žiaľ, aj minulý týždeň sa rozšírili rady mŕtvych žurnalistov, keď po streľbe ruských ostreľovačov pri Chersone zomrel ukrajinský novinár Bohdan Bitik, jeho taliansky kolega Corrado Zunino utrpel zranenia,“ upozornil Káčer. Pripomenul tiež nedávny prípad ruského novinára Vladimira Kara-Murzu, ktorý za svoj protivojnový postoj dostal trest 25 rokov väzenia.

Demokracia a sebavedomá občianska spoločnosť nemôže podľa šéfa slovenskej diplomacie fungovať bez slobodných a pluralitných médií, ktoré sú zároveň jedným z kľúčových nástroj boja proti dezinformáciám. „Odsudzujem akékoľvek zastrašovanie a útoky voči novinárom a považujem za dôležité, aby mala podpora slobody médií a bezpečnosti žurnalistov naďalej silné miesto v našej zahraničnej politike,“ dodal. Rezort diplomacie pripomína, že témy slobody tlače a ochrany novinárov komunikuje aj v neformálnych platformách na podporu slobodných médií.

Predstavitelia mimoparlamentnej strany Demokrati na tlačovej konferencii pripomenuli, že Slovensko sa v tomto roku posunulo v rebríčku slobody tlače z minuloročného 27. miesta na 17. miesto. Poslanec Kristián Čekovský skonštatoval, že v roku 2022 sa podarilo v parlamente presadiť legislatívne zmeny na zlepšenie mediálneho prostredia. Ide napríklad o mediálny zákon, ktorým sa zlepšila ochrana novinárov a ich zdrojov, ako aj transparentnosť médií z hľadiska ich financovania.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x