8.1 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

Radíme: Predoperačné vyšetrenie by nemalo byť staršie ako dva týždne

Predoperačné vyšetrenie by nemalo byť staršie ako dva týždne. Je tiež nevyhnutné rátať s tým, že výsledky niektorých vyšetrení, napríklad mikrobiológie a sérológie, budú známe až o niekoľko dní od ich odberu. Upozornila na to internistka z Preventívneho centra Agel Clinic Edita Príhelová.

Predoperačné vyšetrenie by mal absolvovať každý dospelý človek, ktorý ide na plánovaný operačný zákrok. „Keďže každý zdravotný výkon s potrebou celkovej alebo lokálnej anestézie predstavuje pre ľudský organizmus určité riziko, štandard v predoperačných vyšetreniach je daný odborným usmernením ministerstva zdravotníctva,“ vysvetlila.

Cieľom predoperačného vyšetrenia je zhodnotiť celkový zdravotný stav pacienta na základe podrobnej anamnézy, objektívneho fyzikálneho vyšetrenia, laboratórnych vyšetrení či EKG. V niektorých prípadoch je dôležitý aj röntgen pľúc či mikrobiologické vyšetrenie.

Medzi predoperačné vyšetrenia patria aj tzv. sérológie na vylúčenie krvou prenosných ochorení ako hepatitída B a C, HIV a syfilis.

Súčasťou laboratórneho vyšetrenia je vyšetrenie pre prípad potreby krvných transfúzií pri väčších stratách krvi počas operácie. Vyšetrenie zrážanlivosti krvi je dôležité najmä u pacientov užívajúcich lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi. Tie je podľa odborníčky potrebné vysadiť s dostatočným predstihom pred zákrokom. „Ďalej sa vyšetruje krvný obraz, glykémia, obličkové ukazovatele, pečeňové testy, mineralogram a C-reaktívny proteín (CRP),“ ozrejmila Príhelová.

Upozornila, že ak je CRP zvýšené, je potrebné vykonať aj mikrobiologické vyšetrenia, teda vyšetriť moč a výtery z krku i nosa. „Pri pozitívnom náleze preliečiť antibiotikami podľa citlivosti. Po ich doužívaní je nutné opäť zopakovať vyšetrenia, aby pacient mohol absolvovať operáciu,“ doplnila.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x