15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

R. Mikulec: Rezolútne odmietam, že v prípade poslanca Fica ide o politický proces

Ako sme sľúbili občanom pred voľbami, polícia dnes má rozviazané ruky,“ uviedol v novom podcaste OĽANO minister vnútra Roman Mikulec. To, že sú obvinení bývalí premiér a minister vnútra svedčí o tom, že na Slovensku fungoval chorý systém „našich ľudí“. Naša spravodlivosť a bezpečnosť bola podľa neho odovzdaná do rúk pár ľudí, ktorí s tým nemali mať nič spoločné a ako oligarchovia rozhodovali o tom, čo sa má v polícii diať alebo čo sa má zastaviť.

Na rozdiel od vlád Smeru dnes konajú všetky zložky podľa toho, čo im hovorí zákon a Ústava SR. V tomto zmysle minister vyjadril aj spokojnosť s novým prezidentom policajného zboru Hamranom, ktorý podľa neho dokáže hľadať riešenia v mnohých oblastiach, ktoré neboli dlhé roky otvárané.

R. Mikulec: Rezolútne odmietam, že v prípade poslanca Fica ide o politický proces

To, čo vidíme zvonku ako vojnu v bezpečnostných zložkách, je podľa Mikulca sprievodným javom očistného procesu. Verí, že spravodlivosti bude učinené zadosť aj napriek tomu, že systém „našich ľudí“ si dosadil mnoho ľudí do funkcií, aby bránili samotný systém alebo plnili rôzne úlohy, ktoré nesúviseli so spravodlivosťou a prácou polície. V tomto kontexte vidí aj svoje opakované odvolávanie, keďže ako minister vyšetrovateľom rozviazal ruky. Odvolávanie je založené na vykonštruovaných veciach a vyložených klamstvách. „Majú záujem odvolať ministra vnútra, pretože začali očistné procesy nielen v policajnom zbore, ale aj v rámci celého štátu, keďže v medializovaných prípadoch sa priznáva už vyše 30 ľudí o tom, ako tu fungoval systém našich ľudí.“

Minister poprel akúkoľvek možnosť ovplyvňovania vyšetrovania zo svojej strany, ako sa to snažia naznačiť niektoré médiá alebo opozícia. Zdôraznil, že nepopiera komunikáciu s policajným prezidentom, a to ani s Milanom Lučanským, keď bol vo funkcii. „Ale absolútne odmietam, že by som ovplyvňoval vyšetrovanie.“ Zaujímal sa vždy len o také prípady, v ktorých ho občania upozorňovali, že polícia nekoná. „Ja som tieto informácie vždy poslal podľa zamerania na policajnú inšpekciu alebo policajnému prezidentovi a vždy som zdôrazňoval aj pánovi Lučanskému, že to robím kvôli tomu, aby sa predišlo mediálnemu poukazovaniu na nečinnosť polície v niektorých konkrétnych prípadoch,“ zdôraznil Mikulec.

YouTube video

Minister uviedol, že mnoho vecí v prepisoch, ktorými argumentuje opozícia a boli použité aj proti vyšetrovateľom NAKA, je vytrhnutých z kontextu. Boli vynechané slová alebo časti viet tak, aby to vyzeralo, že vyšetrovatelia manipulujú vyšetrovanie. Podľa ministra nie je správne a nemalo by dochádzať k tomu, aby nahrávky a prepisy zo živých spisov unikali do médií.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články