-1 C
Nitra
streda, 19 januára, 2022

R. Fico: To, čo sleduje v médiách, je rozklad právneho štátu v priamo prenose

SLOVENSKU HROZÍ OBDOBIE NEKONTROLOVATEĽNÉHO REVANŠU, ODPLATY A AGRESIVITY

Keďže Národná rada (NR) SR opätovne neumožnila konanie schôdze NR SR o odvolávaní ministra vnútra, SMER – sociálna demokracia dnes podal návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Mikulcovi. Táto schôdza sa musí uskutočniť v priebehu budúceho týždňa. Robert Fico skonštatoval, že napriek tomu, že v ústave je garantovaná rovnosť pred zákonom, padlo politické rozhodnutie zbaviť sa bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) V. Pčolinského, lebo sa venoval manipuláciám s trestnými konaniami. Generálna prokuratúra však v tomto procese konštatovala desiatky hrubých porušení zákona. To rozhodnutie generálneho prokurátora je teda ešte prelomovejšie, ako správa SIS, ktorá hovorí o krivení výpovedí, lebo toto rozhodnutie definitívne potvrdzuje, že prípad ako Pčolinský je politická objednávka. V čase zadržania exriaditeľa SIS bol Lipšic špeciálny prokurátor a bol špeciálne vyberaný Matovičom na špinavú robotu.

R. Fico smerom k novinárom konštatoval, že to, čo sleduje v médiách, je rozklad právneho štátu v priamo prenose, nakoľko médiá dávajú priestor nedemokratickým vyjadreniam zameraným proti opozícii a požiadal ich, aby s tým prestali. Ako príklad uviedol zverejnené vyhlásenia, že generálna prokuratúra zmarila spravodlivý súdny proces vo vzťahu k V. Pčolinskému, lebo nenechali rozhodovať súd, ktorý mal rozhodnúť o vine pána Pčolinského. Voči takejto interpretácii rozhodnutia generálnej prokuratúry médiami strana SMER – SD ostro protestuje. „Každá osoba na Slovensku podľa článku 17 odsek 2 Ústavy Slovenskej republiky môže byť stíhaná len zo zákonných dôvodov. Stíhaná, nie súdená. Niekto potom musí kontrolovať, či proces stíhania prebehol v súlade so zákonom. O tom hovorí ďalší článok, a to je článok 149 ústavy, kde sa hovorí, že prokuratúra chráni práva a zákonné záujmy fyzických a právnických osôb. Prokurátor, ktorý je pánom v prípravnom konaní, dozoruje veci a keď niekto kritizuje rozhodnutia prokuratúry, nech je hocaké, tak hrubo popiera Ústavu Slovenskej republiky,“ priblížil R. Fico.

Médiá na Slovensku ďalej vytvárajú obraz, že im niekto ubližuje. Ústava SR hovorí, že štátne orgány majú povinnosť poskytovať informácie. Nehovorí však o tom, že majú právo sedieť v zasadačke generálnej prokuratúry. Generálna prokuratúra totiž vo štvrtok zvolala tlačovú besedu, na ktorú nepozvala portál Aktuality, Denník N, ani denník SME.

Podľa Roberta Fica ideme do jedného z najhorších období slovenskej histórie, nakoľko máme v republike právny fašizmus. „Títo ľudia zasievajú taký revanš v tomto štáte, že mi je ľúto novej vlády, ktorá sa bude musieť brániť tomuto revanšu neuveriteľných rozmerov. Vy sa tiež nečudujte, keď vám niekto nadáva na ulici, keď píšete to, čo píšete. Vy predsa tiež nemôžete dávať priestor bláznom, ktorí kľudne povedia, že generálny prokurátor zmaril proces,“ povedal predseda strany SMER – SD.

Na záver R. Fico vyzval médiá, aby zastavili Mikulca s Lipšicom, pretože pripravujú na Slovensku pôdu na obdobie, ktoré už nezvládne nikto. Obdobie revanšu, odplaty a agresivity.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články