17.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Prvý mrakodrap v Ázii naprojektoval Slovák, nachádza sa v Šanghaji

Autorom prvého mrakodrapu v Ázii bol architekt slovenského pôvodu Ladislav Hudec. Nachádza sa v Šanghaji. Stavbu vo štvrtok navštívil predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) v rámci pokračovania pracovnej cesty v Číne. Šéf slovenského parlamentu navštívil s delegáciou 22-poschodovú budovu s názvom Park Hotel, ktorú Hudec dokončil v roku 1934.

„Je to úžasná stavba. Myslím, že 30 rokov to bola najvyššia stavba v Ázii. Predtým tu bola dostihová dráha, boli tu močariská. Vymyslel preto technológiu, ako na močaristej nepevnej pôde postaviť výškovú budovu, podarilo sa mu ukotviť stavbu. Bola to prevratná stavebná technológia, máme byť na koho hrdí,“ povedal Kollár.

V Šanghaji naprojektoval Ladislav Hudec, známy aj pod čínskym menom Wu Dake (vysl.: Wu Ta-kche), vyše 60 budov, z ktorých je tretina na listine chránených čínskych historických pamiatok. Park Hotel bol do roku 1952 najvyššou budovou v Ázii a do roku 1983 najvyššou budovou v Šanghaji.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x