24.1 C
Nitra
utorok, 21 mája, 2024

Programové vyhlásenie vlády prináša dobré kroky, boj s korupciou rieši všeobecne

Programové vyhlásenie vlády (PVV) Ľudovíta Ódora prináša viacero dobrých krokov, priniesť môžu aj viac transparentnosti. Boj proti korupcii však rieši veľmi všeobecne, i keď vláda deklaruje podporu nezávislého vyšetrovania citlivých káuz. Skonštatovala to Nadácia Zastavme korupciu.

Riaditeľka nadácie Zuzana Petková podotkla, že vládny program nie je v oblasti právneho štátu a boja proti korupcii veľmi ambiciózny a kapitola „Pomáhať a chrániť“ je na jeho konci. „Obsahuje pritom všeobecnú vetu, že vláda podporí nezávislé vyšetrovanie citlivých káuz. Vzhľadom na to, že kabinet bude vládnuť len niekoľko mesiacov, je pochopiteľné, že si nedáva privysoké ciele,“ zhodnotila Petková.

Podobne stručne vláda podľa nadácie deklaruje, že sa zameria na posilnenie odolnosti daňového systému proti daňovým únikom a agresívnemu daňovému plánovaniu. „Vyhlásenie však nijako nešpecifikuje, akými nástrojmi sa to má docieliť,“ poznamenala. Dodala, že pri štátnej poľnoagentúre, ktorá rozdeľuje dotácie farmárom, deklaruje vláda pokračovanie v digitalizácii a odstraňovaní administratívnej záťaže. Nadácia pripomenula, že práve minulé netransparentné IT zákazky na finančnej správe a rozdeľovanie dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre sú podstatou aktuálnych veľkých káuz siahajúcich k „top politikom a podnikateľom“.

Za veľmi ambiciózny označila nadácia plán v oblasti mýtneho systému. Xénia Makarová z nadácie považuje za nereálny cieľ vlády znížiť nákladovosť na elektronický výber mýta z aktuálnej úrovne 38 pod 15 percent.

Vo vládnom programe nadácia ocenila napríklad ambíciu obnoviť právo na uplatňovanie zásadných pripomienok k legislatívnym návrhom zástupcom podnikateľov, neziskových organizácií a odbornej verejnosti tak, ako to bolo pred septembrom 2022. „Nový kabinet tiež avizuje dokončiť implementáciu projektu pre multidisciplinárny prístup pri rozhodovaní o dieťati,“ dodala nadácia s tým, že na zavedení tohto projektu na súdoch participovala spolu s ministerstvom spravodlivosti a nový prístup k rodičovským sporom má pomôcť eliminovať podozrenia z korupcie a vlečúcich sa súdnych konaní.

Vláda v pondelok schválila svoj program. Kabinetu ho predložil premiér Ľudovít Ódor. PVV následne predloží na rokovanie Národnej rady SR a požiada parlament o dôveru. V kľúčových oblastiach sľubuje pripravenie strategických materiálov s konkrétnymi krokmi pre budúcu vládu. Kabinet odborníkov zároveň nebude otvárať kultúrno-etické témy.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x