20.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Prievidza: Múzeum pripravilo k Veľkej noci tvorivé dielne

Históriu techník zdobenia vajíčok, ktoré budú spojené i tvorivou dielňou, pripravilo pre svojich návštevníkov Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Edukačno-tvorivé podujatie K Veľkej noci budú môcť navštíviť 30. a 31. marca a od 3. do 5. apríla. Informovala o tom marketingová referentka múzea Zita Radosová.

„Farbené zdobené vajíčka patria neodmysliteľne k symbolom Veľkej noci a majú starú i bohatú tradíciu. Rovnako bohatý je aj celý rad techník ich zdobenia, od najstaršieho farbenia cibuľovými šupkami cez oblepovanie slamou či bavlnkami, batikovanie, leptanie, gravírovanie, paličkovanie až po techniku sitiny či voskovanie,“ spomenula Radosová.

Rôzne techniky zdobenia vajíčok so zreteľom na zachovanie tradícií podľa nej predvedú v múzeu ľudové umelkyne Ľudmila Bátorová a Jana Slošiarová. „Prezentácia s rozprávaním lektoriek návštevníkom priblíži históriu techník ozdobovania spolu s ukážkami výtvorov autoriek. V tvorivej časti si účastníci osvoja tradičnú techniku voskovania,“ dodala.

Podujatie je určené pre širokú verejnosť, školské kolektívy i záujmové združenia.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x