21.1 C
Nitra
štvrtok, 20 júna, 2024

Prieťahy pri PRIZNÁVANÍ dôchodkov: Sociálna poisťovňa neodôvodnene predlžovala lehoty na vydanie rozhodnutia

Verejný ochranca práv riešil v uplynulom roku podnety týkajúce sa neprimeranej dĺžky konania Sociálnej poisťovne o nároku na dôchodkové dávky.

Prieťahy pri PRIZNÁVANÍ dôchodkov: Sociálna poisťovňa neodôvodnene predlžovala lehoty na vydanie rozhodnutia

V preskúmaných podnetoch zistil neodôvodnené predlžovanie 60-dňovej zákonnej lehoty na vydanie rozhodnutia. Vo väčšine prípadov pritom nebola preukázaná mimoriadna zložitosť konania, ktorá je zákonom ustanoveným predpokladom na predĺženie lehoty o ďalších 60 dní.

„Riešili sme podnety, keď rozhodnutie Sociálnej poisťovne bolo vydané až po 15 mesiacoch, namiesto zákonom stanovených 60 dňoch. V inom prípade bola vdova bez vdovského dôchodku štyri mesiace. Rovnako považujem za neprípustné, keď sa Sociálna poisťovňa prostredníctvom posudkového lekára „dohodne“ na dni určenia začiatku invalidity s psychicky chorým žiadateľom, a to tak, že deň začiatku invalidity je z pohľadu výšky dôchodku nevýhodný pre samotného žiadateľa.“ konštatuje verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Verejný ochranca práv: Stanovisko vo veci NEUDEĽOVANIA pobytu cudzincom na základe UTAJOVANÝCH skutočností

Verejný ochranca práv ďalej uviedol, že „…najmä v čase inflácie a zhoršujúcej sa sociálnej situácie obyvateľov je dôležité, aby Sociálna poisťovňa venovala pozornosť včasnému rozhodovaniu o dôchodkových dávkach. Generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne som na daný stav opakovane upozorňoval. So zisteniami sa obrátim aj na ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR pani Soňu Gaborčákovú. Som v kontakte aj so zástupcami seniorských organizácií na Slovensku, ktorí avizujú podobné problémy v praxi. S kolegyňami a kolegami z Kancelárie verejného ochrancu práv sme preto pre seniorov pripravili brožúrku, v ktorej nájdu informácie ako a v akých prípadoch im vieme pomôcť.“  

Príloha: Ako a kedy môže seniorom pomôcť Verejný ochranca práv

(nn, ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x