7.1 C
Nitra
sobota, 20 apríla, 2024

Priestupky: Priebeh ústneho pojednávania by sa mohol nahrávať

Z priebehu ústneho pojednávania o priestupku by po novom mohli správne orgány aj prítomné osoby vyhotovovať zvukový záznam.

V prípade potreby sa tak má preukazovať konfliktné správanie účastníkov. Ministerstvo vnútra (MV) SR to navrhuje v novele zákona o priestupkoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Obrazový alebo obrazovo-zvukový záznam predložená právna úprava nedovoľuje. „V aplikačnej praxi sa často vyskytujú prípady, v ktorých dochádza k situáciám, keď obvinení vystupujú konfliktne, sú vulgárni, dokonca až agresívni, či už k ostatným účastníkom konania, svedkom alebo zamestnancom správneho orgánu,“ zdôvodnil rezort. Zvukovým záznamom sa má preukazovať správanie konfliktných osôb. Má sa tak prispieť k ochrane osôb zúčastnených na pojednávaní.

Kúrite drevom? Špecialista radí, ako to robiť správne

Potrebu zvukového záznamu vyhodnotí správny orgán po zohľadnení konkrétneho prípadu. „Zvukový záznam sa s cieľom zhmotnenia zachová na nosiči dát a pripojí sa k administratívnemu spisu, pretože zachytáva priebeh pojednávania,“ upravuje návrh. Možnosť zhotovovať zvukový záznam by mohli mať aj prítomné osoby. Rovnako ako správne orgány by mali o nahrávaní ústneho pojednávania vopred informovať zúčastnené osoby. Novela navrhuje aj zvýšenie pokút za spáchanie priestupkov a zníženie vekovej hranice priestupkovej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. Upravuje tiež zodpovednosť za priestupok spáchaný spoločným konaním dvoch alebo viacerých páchateľov. Má tiež zaviesť beztrestnosť pre osoby, ktoré spáchali priestupok z donútenia v priamej súvislosti s tým, že bol na nich spáchaný trestný čin. Definuje aj pojem páchateľ priestupku.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x