15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Prieskum: Takmer polovica Slovákov považuje rok 2021 za horší, ako očakávala

Takmer polovica obyvateľstva Slovenska (49 percent) považuje z pohľadu svojho osobného života rok 2021 za horší, ako očakávala na jeho začiatku. Viac ako pätina obyvateľstva ho dokonca hodnotí ako výrazne horší. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na prelome novembra a decembra 2021 realizovala agentúra Go4insight.

„Za lepší, ako si mysleli na jeho začiatku, považuje rok 2021 o čosi viac ako desatina slovenskej populácie (12 percent). Pre 39 percent oslovených bol končiaci sa rok približne rovnaký v porovnaní s očakávaniami v januári 2021,“ uviedol Rastislav Kočan z agentúry realizujúcej prieskum.

Pripomenul, že už druhýkrát za sebou je hodnotenie roka prevažne negatívne, v porovnaní s rokom 2020 sa však vnímanie tohto roka o niečo zlepšilo. „Predovšetkým v roku 2021 klesol podiel tých, pre ktorých bol súčasný rok horší, ako boli očakávania na jeho začiatku. Podiel ‚pozitívne prekvapených‘ rokom 2021 však zostal pomerne nízky,“ priblížil Kočan.

Prieskum: Takmer polovica Slovákov považuje rok 2021 za horší, ako očakávala
Foto: Ilustračné NN

Tí, pre ktorých bol rok 2021 napokon lepší, ako očakávali, vychádzali pri svojom pozitívnom hodnotení najmä zo zlepšenia z pohľadu svojej rodiny či partnerských vzťahov. Dôvodom spokojnosti s končiacim sa rokom bol tiež osobný život – nové zážitky a skúsenosti a tiež zlepšenie finančnej situácie.

Respondenti, ktorí uviedli, že rok 2021 bol ešte horší, ako si mysleli na jeho začiatku, zdôvodňovali svoje hodnotenie najčastejšie politickou situáciou v krajine a vplyvom pandémie na atmosféru v spoločnosti.
      V prieskume odpovedalo na prelome novembra a decembra 1000 respondentov vo veku 15 – 79 rokov. Prieskum bol realizovaný metódou multimode – kombináciou osobného a online dopytovania.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články