21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Prieskum: Najvyššiu dôveryhodnosť z politikov má prezidentka, najmenšiu Andrej Danko

Najvyššiu dôveryhodnosť spomedzi politikov má prezidentka Zuzana Čaputová. Dôveruje jej 41 percent opýtaných, nedôveruje 48. Najmenšiu dôveru získal predseda SNS Andrej Danko, a to sedem percent. Nedôveruje mu 57 percent opýtaných. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Median, ktorý sa realizoval od 6. marca do 2. apríla na vzorke 1057 respondentov.

Lídrovi Hlasu-SD Petrovi Pellegrinimu vyjadrilo dôveru 29 percent a nedôveru 59 percent respondentov. Nasleduje predseda Smeru-SD Robert Fico s dôverou 26 percent a nedôverou 62 percent.

Dočasne poverený premiér a predseda Demokratov Eduard Heger získal dôveru 22 percent opýtaných a nedôveru 65 percent. Predseda Národnej rady SR a Sme rodina Boris Kollár má dôveru 21 percent a nedôveru 66 percent.

Predsedovi hnutia Republika Milanovi Uhríkovi dôveruje 17 a nedôveruje 62 percent. Predseda KDH Milan Majerský má dôveru 17 a nedôveru 55 percent opýtaných. Líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka má dôveru 12 a nedôveru 56 percent.

Šéf SaS Richard Sulík získal dôveru 12 percent a nedôveru 75 percent. Predsedovi OĽANO Igorovi Matovičovi dôveruje desať percent opýtaných, nedôveruje mu 76 percent.

Dôveru desiatich percent opýtaných má aj predseda ĽSNS Marian Kotleba, nedôveru mu vyjadrilo 73 percent respondentov. Líder Aliancie Krisztián Forró má dôveru ôsmich percent a nedôveru 52 percent.

Najviac respondentov nepoznalo Forróa, až 27 percent. Za ním nasledujú Šimečka (19), Majerský (16), Uhrík (desať), Danko (štyri) a Kotleba (tri). Ostatných nepoznalo po jednom percente opýtaných.

Prieskum sa zameral aj na vnímanie USA a Ruska. „Rusko považuje za hrozbu 46 percent dospelej populácie obyvateľov SR. Naopak, USA považuje za hrozbu 41 percent dospelej populácie obyvateľov SR,“ konštatuje prieskumná agentúra.

Čo sa týka medzinárodných inštitúcií a organizácií, ako najdôveryhodnejšie v prieskume vyšli V4 (50 percent) a Európska únia (49 percent). Nasledujú NATO (48 percent) a OSN (47 percent). „V prípade týchto dvoch inštitúcií môžeme z dlhodobého hľadiska pozorovať mierny nárast deklarovanej dôvery,“ uviedla prieskumná agentúra.

Čo sa týka národnej úrovne a dôveryhodnosti jednotlivých zložiek štátu či inštitúcií, najvyššiu dôveru získala armáda (50 percent). Nasledujú samosprávy (46 percent), úrad prezidentky (42 percent), polícia (40 percent), súdy (28 percent), vláda SR (18 percent) a parlament (17 percent).

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x