30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Prichádza leto: Ako správne napustiť bazén, aby ste predišli komplikáciám?

Nezadržateľne sa blíži leto a s ním aj čas horúčav, teda čas, kedy si mnohí chystajú domáce bazény na letnú kúpaciu sezónu. Ak si svoj bazén chcete napustiť bazén z verejného vodovodu, informujte o tejto skutočnosti Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť, a. s., konkrétne vám územne prislúchajúce výrobno-prevádzkové stredisko, ktorá na túto skutočnosť upozornila svojich odberateľov emailom.

Prichádza leto: Ako správne napustiť bazén, aby ste predišli komplikáciám?

Ako uvádza ZVS a.s., verejný vodovod nie je primárne určený na dodávku vody do bazénov. „Napúšťanie bazénu je z pohľadu prevádzkovania verejného vodovodu mimoriadnym odberom. Nejedná sa o nelegálny odber, keďže voda je meraná vodomerom a fakturovaná, avšak podľa zmluvy o dodávke vody z verejného vodovodu je zákazník oprávnený odoberať vodu v prvom rade pre potreby domácnosti,“ píše sa v upozornení. „Pri rýchlom a prudkom napúšťaní dochádza k nárazovým zmenám vo vodovodnej sieti, ktoré spôsobujú uvoľňovanie inkrustov a usadenín z vnútorných stien potrubia. Dochádza k zakaleniu vody a v niektorých prípadoch aj k poklesu tlaku vo vodovodnej sieti, čo sa negatívne prejaví nielen u vás, ale i u viacerých odberateľov.“

Tip na výlet: Chystáte sa navštíviť Banskobystrický kraj? TOTO sú super miesta na zábavu pre celé rodiny

Ako teda postupovať a nespôsobiť problémy?

Západoslovenská vodárenská spoločnosť upozorňuje na skutočnosť, že ak ste sa rozhodli napustiť bazén z verejného vodovodu, máte ju o tomto zámere informovať.

Prichádza leto: Ako správne napustiť bazén, aby ste predišli komplikáciám?

„Zvoľte si ten správny čas na napúšťanie. V prípade odberu z vodovodnej prípojky napúšťajte mimo odberovú špičku! Najvhodnejšia denná doba na napúšťanie je medzi 21.00 – 05.00 a medzi 10.00 – 15.00. Pokiaľ je to možné, rozdeľte napúšťanie na viac dní a počas noci. Týmto opatrením eliminujete pravdepodobnosť, že rovnako budú napúšťať aj iní majitelia bazénov. Nedôjde tak k zmene hydraulických pomerov v sieti, ktoré ma za následok zhoršenie senzorických vlastností vody vám i vášmu okoliu.

Zvoľte vhodný postup. Napúšťajte pomaly! Pri plnom otvorení napúšťacieho ventilu a v prípade, že napúšťajú viacerí majitelia bazénov dôjde z zvýšeniu rýchlosti prúdenia v celej rozvodnej sieti a uvoľnia sa prirodzene sa vyskytujúce usadeniny z vodovodného potrubia, ktoré spôsobia zakalenie vody.

Bazén je možné naplniť nielen vodou z vašej vodovodnej prípojky. Nechajte si priviezť cisternu. Túto službu si môžete objednať na vašom územne prislúchajúcom výrobno-prevádzkovom stredisku ZsVS, a. s. Upozorňujeme, že autocisterny slúžia prioritne na náhradné zásobovanie pitnou vodou obyvateľstva, a tak ich použitie na napúšťanie bazénov je limitované možnosťami prevádzkového strediska.“

Západoslovenská vodárenská spoločnosť a.s. ďalej upozorňuje, že je prísne zakázané prepojiť rozvody vodovodu z verejného vodovodu s rozvodmi z iného zdroja, napr. zo studne, z jazierka, z nádrže na zavlažovanie a pod. V prípade, že čerpadlo na tomto zdroji pracuje s vyšším tlakom, ako je tlak vody vo verejnom vodovode, môže nastať kontaminácia vody vo verejnom vodovode. Upozorňujeme, že zistenie takéhoto konania je hlásené orgánom činným v trestnom konaní.

Takže, ak sa práve chystáte napustiť bazén a už sa tešíte na prvé kúpanie, rešpektujte pravidlá, na ktoré ZVS a.s. upozorňuje, aby ste predišli prípadným nechceným komplikáciám.

(nn, zvs, freepik)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x