9.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Pribudlo ľudí, ktorých trápia poruchy príjmu potravy či internetové dianie

Občianske združenie IPčko zaznamenalo v poslednom polroku nárast kontaktov hľadajúcich odbornú pomoc pre poruchy príjmu potravy či pre dianie na internete. Vyplýva to z dát občianskeho združenia IPčko, o ktorých informoval jeho riaditeľ Marek Madro.

„Z dát, ktoré sme spracovali, nás najviac prekvapil 30-percentný nárast sebapoškodzovania, 170-percentný nárast v téme poruchy príjmu potravy a 220-percentný nárast kontaktov o internetových fenoménoch,“ uviedol Madro.

Vysvetlil, že medzi internetové fenomény patria napríklad témy kyberšikany, hoaxov či radikalizácia. V súvislosti s internetom eviduje IPčko za posledných šesť mesiacov 3832 kontaktov, v súvislosti s poruchami príjmu potravy 964 a pre sebapoškodzovanie 6082.

Podľa IPčka stúpol aj počet kontaktov s myšlienkami na samovraždu (o 31 percent), o 71 percent narástli kontakty pri bezprostrednej samovražednej úzkosti. „Ďalej sme zaznamenali 18-percentný nárast kontaktov o LGBTI+ témach,“ dodal Madro.

V prvom polroku sa na IPčko obrátilo takmer 100.000 ľudí. Dôvodom boli najmä pocity osamotenia a strachu, stres či tlak na výkon, myšlienky na ukončenie života, depresia, rovesnícke vzťahy, sebapoškodzovanie či úzkosť, panika a fóbie. Najčastejšie pomoc vyhľadali ľudia vo veku 19 až 24 rokov a vo veku 15 až 18 rokov.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x