23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Priaznivý vývoj ekonomiky priniesol zastavenie poklesu cien prenájmov

Priaznivý vývoj ekonomiky po lete a návrat študentov do škôl priniesol zastavenie poklesu cien prenájmov takmer na celom Slovensku. Tento trend sa podľa portálu Nehnutelnosti.sk však týka len menších bytov, ceny trojizbových stále ťahá dole nedostatok záujemcov.

Ceny nájmov dvojizbových bytov na jeseň podľa očakávaní viditeľne vzrástli. Až na špecifické výnimky v Trenčíne či v Bratislave II, sa pohli ceny hore v mestách i v rekreačných nehnuteľnostiach. Hoci v hlavnom meste ešte nedosiahli svoju priemernú cenu spred roka, kvartálny prírastok je evidentný v Bratislave I, čo je 7,84 %, v Košiciach 1,00 – 6,14 %, Banskej Bystrici 8,47 %, Žiline 5,90 %, Trnave 5,86 %, ale aj v Prešove, kde za rok vzrástli o 10,46 %.  

„Pri jednoizbových bytoch nie je nárast nájomného až taký výrazný, ich cena však ani počas pandemickej krízy nikdy výrazne nepoklesla, keďže je ich nedostatok vo všetkých regiónoch,“ povedal analytik portálu Michal Pružinský. Ako ďalej pokračoval, menšie byty sú najobľúbenejším formátom investičných nehnuteľností, pretože sú najviac vyhľadávané študentmi i mladými zamestnancami.

Pri pohľade na ceny prenájmov trojizbových bytov je podľa neho vidieť, že v tomto segmente sa situácia vyvíja odlišne. Po letnom náraste väčších prenájmov portál zaznamenal pomerne výrazné kvartálne poklesy v Bratislave I, Bratislave IV, či v Košiciach II a III. „Ceny prenájmov trojizbových bytov klesajú už vyše roka hlavne vo veľkých mestách a priemyselných centrách. Môžeme to vidieť na medziročnom poklese v Žiline (- 13,04 %) a Nitre (- 10,29 %). Počas leta ich nakrátko zodvihli investičné byty v čerstvo dokončených rezidenčných projektoch, tie však z realitného trhu rýchlo zmizli,“ dodal Pružinský.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články