25.9 C
Nitra
streda, 21 augusta, 2024

Pri Vrábľoch našli archeológovia 40 kostier bez hlavy, staré sú okolo 7 000 rokov

Takmer štyridsať kostier bez hlavy našiel slovensko-nemecký tím archeológov pri výskume náleziska z mladšej doby kamennej pri Vrábľoch v okrese Nitra. Skelety boli nahádzané v rôznych polohách, napríklad na bruchu, na chrbte, alebo v žabej polohe. „Až na jednu detskú kostru všetkým chýbali hlavy,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay. Lebky sa nenašli.

Túto kumuláciu kostier z doby približne 5 000 rokov pred Kristom zatiaľ vedci nevedia presne interpretovať a čakajú na výsledky antropologických, genetických a ďalších analýz. Tie môžu pomôcť nájsť odpoveď na otázku, či boli hlavy od tela oddelené násilným spôsobom, teda odseknuté, alebo boli nebožtíkom odobraté až s odstupom času. Rovnako zodpovedia aj to, či boli zabití, zomreli na nejakú chorobu, stali sa obeťou nejakého rituálu alebo čo bolo príčinou ich smrti. Lebky boli v tej dobe veľmi dôležitým symbolom v kultových predstavách vtedajších obyvateľov. „Mohli byť použité ako symbol sily a moci, alebo spomienok na predkov. Dozaista sa používali pri rôznych rituáloch,“ doplnil Ruttkay.

Lokalitu južne od Vrábeľ skúmajú slovenskí vedci z Archeologického ústavu SAV v spolupráci s odborníkmi z Christian-Albrechts-Universität v nemeckom Kieli už sedem sezón. „Tento výskum patrí k tým, ktoré majú najväčšiu odozvu vo významných vedeckých časopisoch po celom svete a teraz sa tá odozva ešte zvýši. Je to európsky významný výskum, ktorý prináša dôležité poznatky o spôsobe života a sociálnej štruktúre najstarších poľnohospodárskych komunít v strednej Európe,“ vyzdvihol Ruttkay.

Archeológovia tu objavili tri neolitické osady s vyše troma stovkami tzv. dlhých domov. Jedna z osád je obohnaná priekopou, čo je veľmi výnimočné v tomto období. Skelety sa našli práve v tejto priekope. „V celej Európe je len veľmi málo takýchto veľkých aglomerácií, ktoré majú vyše 50 hektárov a pritom aj opevnenie. Napriek tomu sú si veľmi podobné a nachádza sa tam relatívne veľké množstvo jedincov, ktorí neboli pochovaní štandardným spôsobom,“ poukázal Ruttkay. Vzťah k nebožtíkom nebol na prelome 6. a 5. tisícročia pred Kristom ešte jasne vyhranený a z tejto doby sa v celej Európe našlo iba veľmi málo pohrebísk. Práve v neďalekej Nitre sa našli vôbec prvé neolitické pohrebiská v strednej Európe, a to v mestských častiach Mlynárce a v Krškany.

foto: ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články