16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

PREZIDENTKA: Z pohľadu uplynulých tridsiatich rokov je podstatné, že sme slobodný a rovnoprávny národ

 Z pohľadu uplynulých tridsiatich rokov je podstatné, že Slovensko je súčasťou slobodných a rovnoprávnych národov, vybudovali sme inštitúcie potrebné pre fungovanie suverénneho štátu. Sme súčasťou voľného trhu Európskej únie, pohybujeme sa v schengenskom priestore slobodne a bez obmedzení. Našu spoločnú bezpečnosť zaručuje Severoatlantická aliancia. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Reagovala tak na 30. výročie samostatnosti Slovenska. Oslavy 30. výročia samostatnosti sa zakončili v sobotu 7. januára na galavečere v Slovenskom národnom divadle.

Prezidentka pripomenula, že Slovensko zviedlo ťažké zápasy o charakter štátu, o príslušnosť k Západu, o reformy a o dôstojnosť životov. „História si sama napokon vyberá a oceňuje tých, ktorí stáli na strane ľudskosti, pokroku a vzdelanosti. Lebo práve oni prispeli k rozvoju republiky a blahu jej občanov,“ vyhlásila Čaputová. „Oslava významného výročia našej štátnosti je preto aj šancou uvedomiť si, čím my, politici, ktorí sme dočasne poverení zodpovednosťou a verejnou službou, k jej budúcnosti prispievame,“ uviedla prezidentka.

Prezidentka pokračovala s tým, že pohľad do novodobej histórie hovorí, že nie je možné postaviť nič pozitívne na nenávisti, zlobe a rozdeľovaní, pretože z toho okrem krátkodobých politických ziskov nič nevzíde. „Rozdelená spoločnosť, samozrejme, nie je iba našim špecifikom. Čo je však dôležité, je spôsob, ako s týmto faktom politická reprezentácia nakladá. Či je to v záujme umenšovať spory, kultivovať spoločnosť, alebo skôr so snahou prehlbovať zákopy a stavať spoločnosť proti sebe,“ povedala Čaputová a dodala, že to, čo nás ohrozuje nie je rozdielnosť, pretože tá je výsadou demokracie. Ohrozením je podľa nej spôsob, ako je s rozdielnosťou narábané.

Prezidentka vyhlásila, že dnes je príležitosť konať so zreteľom na budúcnosť. „Máme šancu urobiť čo najviac takých činov, ktoré budú mať aj v dlhšom časovom horizonte zmysel. A naopak, máme tiež príležitosť venovať čo najmenej pozornosti malichernostiam, ktoré nebudú podstatné – a nie sú také ani dnes. Schopnosť rozlišovať podstatné od nepodstatného je predsa znakom zrelosti. Žiada sa mi dnes o to viac pozrieť dopredu,“ uviedla prezidentka s tým, že je potrebné predchádzať chybám z minulosti. „Politické konflikty už zajtra nebudú zaujímať nikoho, preto je dôležité skoncentrovať sa na to, čo spoločne vytvárame. Nech nám k tomu slúži aj odkaz pápeža Františka a jeho posolstvo pre Slovensko spred pár týždňov – Jednota je dôležitejšia ako konflikt,“ uzavrela prezidentka.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články