15.1 C
Nitra
sobota, 25 mája, 2024

Prezidentka udelila už 24 milostí, tento rok vyhovela piatim žiadostiam

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila od nástupu do funkcie 24 milostí. Tento rok zatiaľ vyhovela piatim z viac ako 400 žiadostí, vyše 200 zamietla. Vyplýva to z údajov zverejnených na webe Kancelárie prezidenta SR.

Trest odpustila hlava štátu tento rok matke sedemročného syna s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá v minulosti spôsobila 29-eurovú škodu krádežou potravín. Zvyšok trestu odpustila aj 31-ročnému mužovi, ktorý bol právoplatne odsúdený za zadováženie si a prechovávanie marihuany. Trest odpustila tiež 53-ročnému otcovi piatich detí, ktorého odsúdili za spáchanie majetkovej trestnej činnosti spred 30 rokov. Milosti dostali aj dvaja muži odsúdení za prechovávanie marihuany vo väčšom rozsahu.

Prezidentka už v počte milostí prekonala svojho predchodcu Andreja Kisku, ktorý počas päťročného mandátu omilostil šesť ľudí. Prezident Ivan Gašparovič udelil za dve funkčné obdobia 28 milostí, ale aj dve amnestie. Na základe žiadosti o milosť a ďalších podkladov, ktoré pre hlavu štátu zabezpečuje minister spravodlivosti, môže prezidentka rozhodnúť o udelení milosti osobe právoplatne odsúdenej za trestný čin. Počas konania o žiadosti o milosť môže nariadiť odloženie alebo prerušenie výkonu trestu. Trest alebo jeho časť môže odpustiť aj podmienečne.

Hlava štátu má právo použiť aj inštitút amnestie, ktorý umožňuje prezidentke hromadné odpustenie trestov za určité trestné činy. Na jej platnosť sa vyžaduje aj podpis predsedu vlády SR alebo ním povereného ministra.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x