26.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Prezidentka SR: Pomoc Ukrajine je pomocou nevinným trpiacim ľuďom a je našou ľudskou povinnosťou

Civilizovaný svet má jasno v tom, kto koho napadol, kto vedie vojnu, kto pácha vojnové zločiny a porušuje medzinárodné právo.

141 krajín OSN odsúdilo ruskú agresiu voči Ukrajine a žiadajú Rusko o stiahnutie svojich vojsk.

Pomoc Ukrajine je pomocou nevinným trpiacim ľuďom a je našou ľudskou povinnosťou. Pomoc Ukrajine – to je humanitárna pomoc, predovšetkým ženám a deťom utekajúcim pred vojnou. Ale pomoc Ukrajine je aj vojenský materiál pre tých, ktorí bránia svoje rodiny a svoju vlasť proti presile, niekoľkonásobne väčšej a všetkého schopnej armády Putinovho Ruska.

Technika a vojenský materiál, ktorý Ukrajina dostáva, nie je použitý na inom území a neslúži na napadnutie inej krajiny. Zbraňami a muníciou chránia Ukrajinci životy svojich civilných obyvateľov pred ostreľovaním zo zeme aj bombardovaním zo vzduchu.

Volanie, aby Ukrajina nedostávala vojenský materiál, nevedie k mieru ani k pokoju zbraní. Je síce ľudsky pochopiteľné, vo výsledku by však neviedlo k mieru, iba k posilneniu pozície Ruska a k faktickému ovládnutiu Ukrajiny. Ukrajina by zostala teritóriom na ďalšie presadzovanie Putinových mocenských záujmov.

Takáto situácia nie je v záujme Slovenska – našim záujmom je nemať za suseda niekoho, kto nevie, kde končia jeho hranice, niekoho kto je schopný zabíjať civilistov v susednej krajine. Naším bytostným záujmom je mať na východnej hranici stabilného suseda, ktorý si ctí európske hodnoty a mierové spolužitie medzi národmi.

Kto si úprimne želá mier, volá po okamžitom odchode ruských vojsk z Ukrajiny, kde nemajú žiadne právo byť. Putin vojnu vyvolal a on ju aj môže jedným rozhodnutím ukončiť. Kým sa tak stane a Ukrajinci mu vzdorujú, je naším životným záujmom pomáhať im všetkými prostriedkami, ktorými neohrozíme vlastnú bezpečnosť a nezapojíme sa do vojny.

Zdroj: fb, Zuzana Čaputová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články