26.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Prezidentka ocenila prácu hasičov, ktorí pomáhali s hasením požiarov v Grécku

Profesionalitu, ľudskosť a skvelú reprezentáciu Slovenska vyzdvihla prezidentka SR Zuzana Čaputová pri stredajšom prijatí hasičov, ktorí v uplynulých dňoch pomáhali s hasením lesných požiarov v Grécku.
      „Títo ľudia odviedli kus profesionálnej práce, keď zachraňovali ľudské životy pri ničivom požiari v Grécku. Zároveň prejavili kus osobnej odvahy, solidarity, spolupráce,“ zhodnotila prezidentka. Pripomenula, že obrázky slovenských hasičov prinášali aj svetové médiá. „Myslím, že v týchto ťažkých časoch sme pocítili spojenie, pocit jednoty,“ uviedla. Poďakovala tiež hasičom, ktorí v týchto dňoch zasahujú na Slovensku v súvislosti s následkami búrok.
      Veliteľ Modulu pozemného hasenia lesných požiarov Peter Kovalík si z rúk prezidentky prevzal ďakovnú medailu. „Som šťastný, že dnes tu všetci 75 s hrdosťou stojíme,“ skonštatoval v príhovore. Ako doplnil pre médiá, priebeh zásahu v Grécku predstavoval niečo, s čím sa hasiči ešte nestretli. „Vybojovali sme boj s ohňom, ale aj s mnohými ostatnými živlami a so všetkými udalosťami, ktoré okolo nás prebiehali,“ načrtol. Poukázal na nové prostredie a potrebu komunikácie s inými tímami. Vyzdvihol tiež reakcie Grékov. Ako poznamenal, ich podporu vnímali od prvého dňa.
      Slovensko vyslalo do Grécka tím 75 hasičov s 30 kusmi techniky. Pomáhali tam zvládať rozsiahle požiare. Vyše týždňa zasahovali na gréckom ostrove Evia. Išlo o členov Modulu pozemného hasenia lesných požiarov, v zahraničí boli v ostrom nasadení po prvý raz. Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na grécku žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články