25.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

PREŠOV: Hvezdáreň a planetárium privítalo zhruba 20-tisíc ľudí, návštevnosť sa vrátila na predcovidovu úroveň

Hvezdáreň a planetárium v Prešove sa po dvoch covidových rokoch vrátila k návštevnosti z roku 2019. V roku 2022 si program župnej hvezdárne prišlo pozrieť zhruba 20-tisíc ľudí. Ako uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, k záujmu o jej podujatia, expozície a pozorovateľne prispela aj nedávna modernizácia priestorov za 1,32 milióna eur.

PREŠOV: Hvezdáreň a planetárium privítalo zhruba 20-tisíc ľudí, návštevnosť sa vrátila na predcovidovu úroveň
Hvezdáreň v Prešove, foto fb Hvezdáreň a planetárium v Prešove

Krajská samospráva ako zriaďovateľ hvezdárne a planetária preinvestoval z uvedenej sumy 745-tisíc eur z vlastných prostriedkov. Pod opäť narastajúci trend počtu návštevníkov sa podpísala taktiež obnova programového vybavenia a pozorovacej techniky hvezdárne, keď obdobie stavebných úprav a covidových prerušení prevádzky využili aj na modernizáciu vybavenia implementovaním digitálneho obrazu vo hviezdnej sále, nových strihových riešení, ako aj na rozšírenie programovej ponuky. Veľkú pozornosť venovali i celkovej premene expozície. Zároveň tu pribudli nové exteriérové expozície.

Hvezdáreň v uplynulom roku navštívilo 20-tisíc ľudí. Kultúrna organizácia PSK registruje permanentný záujem o svoj program zo strany škôl, verejnosť aj z okolitých okresov často navštevuje detské programy a zvyšovala sa tiež návštevnosť večerných programov, kde z niekdajších sedem až 15 účastníkov zaznamenáva hvezdáreň aktuálne 30 až 60 návštevníkov. Stály záujem je tiež o verejné pozorovania nočnej oblohy. „Tešíme sa, že vynovené priestory našej hvezdárne prilákali na jej program a pozorovanie oblohy naozaj všetky vekové kategórie. Boli to dobre investované peniaze, ktoré priniesli tomuto nášmu kultúrnemu stánku jednak prepotrebnú modernizáciu jej budovy, výmenu zariadenia prednáškovej siene, kompletnú výmenu jej vstupu a haly či expozičného priestoru, no zároveň zvýšili atraktivitu hvezdárne a komfort poskytovaných služieb, čo vidíme aj na aktuálnych číslach návštevnosti, ktoré sú veľmi priaznivé,“ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský.

Župná hvezdáreň v Prešove funguje už 40 rokov. Súčasťou jej programu sú tiež školenia, aktivity záujmových združení aj umelecké výstavy. Po 20-ročnej prestávke obnovila seriál stretnutí s Klubom prešovských turistov. Po prvýkrát sa zapojila tiež do festivalového premietania filmov.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články