18.1 C
Nitra
piatok, 28 júna, 2024

Premiér nevidí dôvod na skrátené konanie pri návrhu Hlasu-SD

Predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) nevidí dôvod, aby sa o návrhu poslancov parlamentu pôsobiacich v mimoparlamentnom Hlase-SD rokovalo formou skráteného legislatívneho konania. Navrhovaná zmena nemá parametre, ktoré by vyžadovali skrátené legislatívne konanie. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková. Pripomenula, že Heger nie je za to, aby sa konali predčasné voľby.
      Skrátené legislatívne konanie sa podľa premiéra využíva za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd, alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody.
      „Strana Hlas-SD argumentuje aj tým, že ich návrhom sa urýchli zmena Ústavy SR tak, aby sa mohlo konať referendum o predčasných parlamentných voľbách. V tejto súvislosti treba povedať, že premiér Eduard Heger nie je za to, aby sa predčasné voľby mohli konať na základe referenda,“ dodala Janíková.
      Hlas-SD vo štvrtok informoval, že trom najvyšším ústavným činiteľom zaslal listy žiadajúce o podporu ich návrhu legislatívy, ktorá by mohla umožniť, aby sa referendum konalo čo najskôr. Premiéra žiadala, aby vláda požiadala o skrátené legislatívne konanie o návrhu.
      Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo lídra Hlasu-SD Petra Pellegriniho podali do parlamentu novelu rokovacieho poriadku NR SR. Chcú, aby plénum o odmietnutých návrhoch zákonov mohlo rokovať opätovne aj skôr, ako o pol roka. Ale len vo výnimočných situáciách. Takto chcú dosiahnuť, aby sa čo najskôr dalo opätovne rokovať o zmenách ústavy v súvislosti s referendom o predčasných voľbách, a nie až v decembri. O novele by sa malo rokovať už na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína 16. septembra.
      Ak by navrhovaná zmena rokovacieho poriadku prešla, predseda parlamentu by vo výnimočných situáciách mohol zaradiť na schôdzu aj taký návrh, od ktorého predchádzajúceho odmietnutia neuplynula stanovená šesťmesačná lehota na jeho opätovné prerokovanie. Poistkou pred prípadnou svojvôľou šéfa NR SR má byť schvaľovanie programu schôdze poslancami.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články