20.1 C
Nitra
piatok, 28 júna, 2024

Predstavitelia OĽaNO si pripomenuli Deň holokaustu a rasového násilia

Podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽANO) za účasti predsedu správnej rady Ústavu pamäti národa Jána Pálffyho dnes v priestoroch parlamentu otvoril tematickú výstavu. „Národná rada nezabúda, Národná rada pamätá – aj na obete, aj na vinníkov. Dnes je to 80 rokov, čo slovenská vláda prijala tzv. Židovský kódex, teda súbor opatrení, ktoré pozbavili práv a majetku našich vlastných spoluobčanov. A keďže pred rozhodnutím vlády bolo potrebné vládu splnomocniť, a toto rozhodnutie prijal práve slovenský parlament, sa Národná rada rozhodla osloviť Ústav pamäti národa (ÚPN) a požiadať o spoluprácu, aby sme spoločne pripomenuli poslancom aj verejnosti, aké vážne dokážu byť následky rozhodnutí zákonodarného zboru. Pri tejto príležitosti sme preto v spolupráci s ÚPN zorganizovali túto výstavu v priestoroch Národnej rady, a takisto aj odborný seminár, ktorý bude taktiež na pôde Národnej rady 21. septembra,“ vyhlásil G. Grendel.

„Je našou morálnou povinnosťou pripomínať si obete jedného z najhorších zločinov. Je však nutné zdôrazniť, že teror nebol voči jednej skupine ľudí vyvolaný zo dňa na deň, predchádzala tomu nenávistná atmosféra, dlhodobo živená propagandou extrémistických politikov. Išlo o systematické šírenie bludných konšpiračných teórií, vyvolávanie závisti a pocitu, že nejaká skupina obyvateľstva nemá nárok zdieľať jeden štátny priestor. Mimoriadne odporné na tom je, že tak konali nielen z prízemnej ľudskej nenávisti, ale často s prvoplánovým cieľom okradnúť vlastných spoluobčanov o majetok. Obete holokaustu musia varovať. Je preto aj dnes mimoriadne dôležité, aby sme sa proti extrémistom, šíriacim klamstvá a zlo, omnoho dôraznejšie postavili na odpor a chránili našu demokraciu a ľudské práva,“ zdôraznil predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.

YouTube video

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články